Gündem Haberleri

  Yatırımcıların gözü faiz artıracak ülkelerde

  FT
  15.02.2011 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Bir sonraki faiz artırımının İngiltere, ABD ya da euro bölgesinden mi geleceği üzerine tahminler yapan yatırımcılar, piyasada yüz milyarlarca doların el değiştirmesine neden oldu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                 

  Finans piyasaları, ilk olarak İngiltere’nin Haziran’da faizlerini yükselteceğini, daha sonra Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül, son olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık’ta faizleri yükselteceğini tahmin ediyor.

   

  Piyasaların faiz artırımı beklentilerini, yükselen gıda ve emtia fiyatları tetiklerken, yükselen enflasyon yatırımcı, tüketici ve iş dünyansın en büyük endişesi haline gelmiş durumda.

     

  Finansal danışmanlık şirketi Icap’in ekonomistlerinden Don Smith, “Piyasaların tahminleri size gideceğiniz yolda kılavuzluk etmesi açısından iyidir. Milyarlarca dolarlık yatırımlar yaptıkları için piyasaları dinlemekte faydalı olabilir” dedi.

   

  Bazı strateji uzmanlarıysa, tahminlerin çok kişisel kalabileceğini, merkez bankalarının genelde insanları şaşırtan kararlar almadıklarına dikkat çekti.

   

  Ancak BofA Merrill Lynch’in strateji uzmanlarından John Wraith, “Piyasaların faiz artırımı beklentisi işe yarayan göstergeler olabilir ancak bunlar belirli bir zaman için piyasaların ortak görüşünü yansıtır. Şartlar her an değişebilir ve dolayısıyla tahminler de farklılık gösterecektir” dedi.

   

  Wraith, İngiltere’nin faiz artırımını Haziran’dan sonraya bırakabileceğini, İngiliz yetkililerin artan enflasyona rağmen, zayıf büyüme konusunda endişeli olduklarına dikkat çekti. İngiltere’de şu anda enflasyon yüzde 3.7 ile Merkez Bankası’nın hedefini nerdeyse ikiye katlamış durumda.

   

  Yine de birçok stratejist, piyasaların geçmiş zamanlara göre bugün çok daha net tahminler yaptıklarına dikkat çekti.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Financial Times’ta “Inflation fears lead investors to bet on rate rises” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://twitter.com/HurriyetEkonet<ı style="mso-bidi-font-style: normal">   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı