Yatırımcılar ‘evladiyelik santral’ istedi, HES ilgisi memnun etti

Merve ERDİL/ANKARA
12 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 23:07

Hidroelektrik santral (HES) özelleştirmelerinde ortaya çıkan rakamları yüksek bulduğunu belirten Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, “Yüksek teklif veren bir yatırımcı bana, ‘Çocuklarıma hazır para bırakma yerine, düzenli gelir elde eden bir tesis bırakırım. Evladiyelik gibi olur’ değerlendirmesini yaptı” diye konuştu.

GAZBİR’in sektör toplantısının ardından, Hürriyet’e enerji sektöründeki özelleştirmeleri değerlendiren Hasan Köktaş, ihale psikolojisine kapılan yatırımcıların bazen yüksek fiyatı bu psikolojiyle verdiğini belirtti.
Sektöre giriş bedeli
Bir ihalenin ardından yatırımcıya “Neden bu kadar yüksek fiyat verdiniz?” diye sorduğunu aktaran, yatırımcının çocuklarına evladiyelik santral bırakma niyetinde olduğunu öğrendiğini kaydetti ve şöyle devam etti: “Bazı yatırımcılar, belli sektörlere girişin maliyeti olarak bunu ödeyebilir. Bir sürü mühendislik hizmeti, danışmanlık hizmeti satın alma yerine, biraz daha para vererek tesisin kendisini satın alır ve bu işi orada öğrenir. Teklif sahibinin kendi bulunduğu pozisyona göre bir değerlendirme yöntemi var. Dünyada megavat başına HES, termik, rüzgâr, doğalgaz, kömürün birer değer karşılığı var. Bakıldığında herkesin kendi fiyatını meşrulaştırma gerekçesi var. Sizin 10 verdiğiniz yere 12 verir, çünkü onun yaratacağı ilave sinerjilerle onu elde etmesi mümkün.”
Bu rakam, maliyete yansır
HES’lere verilen tekliflere, ‘endüstriyel veriler’le bakıldığında fiyatların ‘yüksek’ gibi durdiğini söyleyen Köktaş, “Herkes kendi parasının kıymetini ve hesabını, yine kendisi bilir. Verdiğine göre bir bildiği var. Bazıları çıkan rakamların yüksek olmasından belki sevinç duyuyor. Bir Düzenleme Kurumu Başkanı olarak ben sevinç duymuyorum açıkçası” dedi. Yüksek çıkan rakamların bir şekilde enerji maliyetlerine yansıtılmaya çalışılacağını söyleyen Köktaş, “Yansıyabileceği potansiyeli var. Rakamların yüksek çıkmasının, enerji sektörüne bir maliyet getireceği açık” ifadelerini kullandı.

Enerjide halka arzlar artacak

HASAN Köktaş, enerji sektöründe son dönemde yaşanan halka arz seferberliğine değinirken de, enerji sektörünün borsa işlemlerinin yoğun olacağı bir sektör olacağını söyledi. Köktaş, önümüzdeki 20 yılda Türkiye’nin ortalama yüzde 4 büyümesinin beklendiğini, enerjide ise ortalama yüzde 6.5 büyüyeceğini ifade etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı