Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yatırımcılar Avrupa’nın çabalarını test ediyor

  Bloomberg
  06.05.2010 - 10:03 | Son Güncelleme: 06.05.2010 - 09:06

  Yatırımcılar, Avrupa’nın, Yunanistan’daki borç krizinin kıtada benzer sorunlar yaşayan diğer ülkelere yayılmasını engelleme çabalarını, test etmeye başladı.

  Yunan tahvillerinin faizleri dün, Atina hükümetinin, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile mali yardım paketi konusunda uzlaştığı dönemde bulunduğu seviyenin üzerine çıktı.

  İspanya ve Portekiz tahvillerine olan talep de yatırımcıların, bu iki ülkenin euro bölgesinin en yüksek seviyelerinde bulunan bütçe açıklarına yönelik endişelerinin devam etmesi nedeniyle, geçen haftaki düşüşünü sürdürdü.

  Hollanda merkezli varlık yönetimi şirketi Robeco Group’dan Kommer van Tright, “Yunanistan’ın açıkladığı kemer sıkma önlemlerini uygulamada başarısız olması, İspanya ve Portekiz’in tahvil piyasalarının sakinleşmesini zora sokacak” dedi.

  Avrupalı hükümetler ise, Yunanistan’a verilen 110 milyar euroluk yardım paketinin borç krizinin yayılmasını engellemesini umuyor. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz ise, şu anda borç krizinin ortak para birliğinin geleceğini tehlikeye attığını belirtiyor.

  TAM BİR ÇILGINLIK  

  Piyasalarda Yunanistan’dan sonra, İspanya ve Portekiz’in de ABD’den yardım isteyeceği yönünde spekülasyonların dolaşması, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’yu harekete geçirdi.

  Zapatero, bu spekülasyonları “tam bir çılgınlık” olarak tanımladı.  

  Ancak bu açıklama İspanya tahvillerine gelen satışı engellemedi. İspanya tahvilleri ile Alman tahvilleri arasında getiri farkı (spread) 21 baz puan artışla, son 14 ayın en yüksek seviyesine, 117.8 puana yükseldi. 

  Yunanistan borsasından sonra euro bölgesindeki en kötü performansı sergileyen İspanya’da gösterge IBEX Endeksi, Salı günü yüzde 5.4’lük düşüşle, Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

  Portekiz tahvilleri ile Alman tahvilleri arasındaki spread ise dün 40 baz puan artışla, 247 puana yükseldi.

  Euro, dün dolar karşısında yüzde 1.4 oranında değer kaybetti ve 1.3 dolar seviyesine geriledi. Euro bugün Asya’daki işlemlerde de değer kaybetmeye devam ederek dolar karşısında 1.2961 seviyesine geriledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı