Yatırıma karşı imza kampanyası

Hürriyet Haber
06 Ocak 2011 - 16:30Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 16:30

Kocaeli'de “yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisi” kurulmasını engellemek amacıyla aralarında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin bulunduğu grup, imza kampanyası başlattı.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanı Hakan Tanta, dernek binasında yaptığı açıklamada, iki gün önce biraraya gelen meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilerin, Kocaeli'nin böyle bir yatırım ile yaşayacağı olumsuz etkileri tüm teknik ve sosyal yönleriyle açıklığa kavuşturduğunu söyledi.

Buna rağmen bugün POSCO, Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla “ Yassı Paslanmaz Çelik Haddeleme Tesisi Projesi” protokolünün taraflar arasında imzalandığını belirten Tanta, “Son dakikada duyurulan imza törenine kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Merak ettiğimiz 17 Aralık'ta kararı alınan bu yatırımın fizibilite raporları ne zaman yapılmıştır? Bu yatırımla ilgili 7-8 ay gibi bir süreç alan modelleme raporları ne zaman yapılmıştır? Bu yatırımın çevremize vereceği kirlilik, gürültü, trafik yükü, insan göçü, sosyal ve psikolojik etkileri araştırılmış mıdır?” şeklinde konuştu.

“Bu soruların cevabını öğrenmek, bu kentin havasını soluyan, suyunu içen, toprağında yaşayan insanların en doğal hakkıdır” diyen Tanta, şöyle devam etti:

“ Bu kenti yönetenler, yönetme sorumluluğu üstlenenler, bu kentin seçtikleri susmamalı, boyun bükmemelidir. '2025 yılında bu kentte 3,5 milyon insan yaşayacak' diyen kent yöneticileri, nitellikli sanayinin yerine her tür sanayiyi kabul ederek, bu kentte bu kadar sayıda insan nasıl yaşayacaktır? Elbette sizler de farkındasınız dır, bu gidişle bu kent milyonlara mezar olacaktır. Demir-çelik tesislerinin bu kentte yapılmaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Denizde, dağda, zirai, üretim, ormanlık ve yaşam alanlarımızda, fabrika, OSB, liman, tersane, taş ocağı gibi faaliyetlerle yaşam alanlarımızın talan edilmesine, yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Kaygımız siyasi değil, yaşam kaygısıdır. Tüm bu kaygılar çerçevesinde, sizler nezdinde bu şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızı, Kocaeli'de kurulması planlanan demir-çelik tesisi yapımı engellemek için hazırladığımız metni imzalamaya davet ediyoruz.”

Açıklamanın ardından, aralarında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin bulunduğu grup, tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Bu arada, Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company (POSCO), Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli'de yaklaşık 350 milyon dolara kurulacak yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin ortaklık anlaşması bugün yapılan törenle imzalanmıştı.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesinde mart ayında inşasına başlanacak olan tesisin 2013 yılında tamamlanacağı ve bin kişinin tesiste istihdam edileceği belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı