Yatırım çekmek için yargı sistemine güven gerekiyor

Hürriyet Haber
29 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 2011 - 19:45

Yatırım çekmek için yargı sistemine güven gerekiyorTürkiye’nin doğrudan yatırımları çekmesi için yargı sistemine güvenin mutlaka pekiştirilmesi, yargı konusunda mutlaka önemli reformlar yapması gerektiğinin altını çizen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Aksi halde bu reformları tamamlayamamış bir ülkenin doğrudan yatırım çekme konusunda gittikçe performansının düşeceğini ben buradan açıkçası görebiliyorum” dedi.

Yargı konusunda eksik
Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere geldiği İsviçre’nin Davos kasabasında, Bloomberg HT televizyonuna konuşan Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Burada 5 sene, 10 sene, 20 sene sonrasını hesap ederek yatırım yapan çok iş adamı var. Sorun çıktığı, mahkemelere gittiğim zaman bana adil davranılacak mı, sonuçlar öngörülebilir olacak mı? Bunlar yatırımcılar için önemli. Önümüzdeki dönemde buna eğilmenin önemli olacağını düşünüyorum. Türkiye pek çok alanda reform gerçekleştirdi fakat maalesef yargı konusunda fazla bir şey yapamadık. Yargı reformunun da Türkiye’de en kısa zamanda gerçekleşmesi lazım. Bunun için standartlar, hedef belli. Her ne kadar Türkiye’nin AB süreci şöyle ya da böyle sıkıntılı bir dönemde de olsa da AB kriterleri orada ve dünyanın teslim ettiği ve en iyi olarak değerlendirdiği kriterlere bakıp kendimizi hızlı bir şekilde reforme etmemiz gerekiyor.”
Her sektöre ilgi var
Başbakan Yardımcısı Babacan, genelde Türkiye’ye ilgi gösteren şirketlerin kesin kararlarını verdikleri güne kadar bu ilgilerinin duyulmasını istemediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Çünkü her birisinin kendi rakibi var, gözlediği kolladığı başka şirketler var. Yatırım yapma kararı alıp bunu kamuoyuna açıkladıkları güne kadar ağırlıklı olarak, ‘Biz soruyoruz, konuşuyoruz ama aramızda kalsın’ diyorlar. Bu yatırımcılar her sektörle ilgileniyorlar.”

Tüpraş’a ‘asfalt’ cezası kesilmiş

KOÇ Holding CEO’su Turgay Durak, Dünya Ekonomik Forumu’nun yapıldığı Davos’ta Tüpraş’a geçen yıl ekim ayında bildirilen 605.4 milyon lira vergi cezasıyla ilgili olarak yöneltilen bir soru üzerine şunları söyledi: “ÖTV’nin asfaltta olup olmaması gibi çok teknik konulardaki yorumlarda anlaşmazlık nedeniyle vergi raporu yazıldı. Şu anda uzlaşma sürecindeyiz. Onun sonucuna göre hareket edeceğiz. Vergi cezasının etkisi Tüpraş’a kısıtlı olacak. Şirket kârlılığını sürdürecek, kâr payı ödemeye devam edecek.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı