ANKARA HABERLERİ

Yatarak tedavi görene hastane sınıfı

Hürriyet Haber
23.08.2012 - 15:45Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Meltem UZUN (AA)

ZORUNLU öğrenim çağında olup sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi görenler, eğitimini hastane bünyesinde açılacak “hastane sınıfı”nda sürdürecek.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Sarı imzasıyla yayımlanan genelgeyle, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında özel eğitime ihtiyacı olan bireylere eğitim veren mevcut özel eğitim okullarının yapısında yeni düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda, “hastane ilköğretim okulları” kapatılarak zorunlu öğrenim çağında olup sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi gören bireyler için sunulacak eğitim hizmeti, hastaneler bünyesinde açılacak “hastane sınıfı”nda sürdürülecek.
 
Yaygın eğitim hizmeti veren iş eğitim merkezleri
 
 Yaygın eğitim hizmeti veren iş eğitim merkezleri, dört yıllık zorunlu eğitim hizmeti veren özel eğitim iş uygulama merkezine (okulu) dönüşecek.
 Bakanlıkça yürütülecek çalışmalarla zorunlu öğrenimi tamamlayan ya da zorunlu öğrenim çağı dışına çıkan özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin “hayat boyu öğrenme” ilkeleri kapsamında sunulan yaygın eğitim hizmetlerinden daha etkin yararlanmaları sağlanacak.
 Bu bireylere sunulacak hizmetlerin yaygınlaştırılması ve niteliğinin artırılması amacıyla Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlükleri tarafından ortak çalışmalar yürütülecek. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda, halihazırda bu kurumlarda açılan kurslara devam eden kursiyerlerden, 23 yaşından gün almamış bireylerin dört yıllık zorunlu öğrenime devamlarını sağlamak üzere özel eğitim iş uygulama merkezine (okulu) kayıtlarının yapılması sağlanacak.
 Kursiyerlerden 23 yaşından gün alanlar ile daha büyük yaşta olanların halen kayıtlı oldukları kurs programlarını tamamlamalarının sağlanması için gerekli tedbirler alınacak.
 Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden 23 yaş ve üzerinde olanlar için ihtiyaç duydukları alanda talep ettikleri kurslar, halk eğitim merkezlerince açılacak.
 
 Meslek  ve özel eğitim öğretmenleri görev yapacak
 
 Halk eğitim merkezlerince açılması öngörülen kurslarda alınması gereken özel eğitim tedbirleri, merkezlerde eğitime erişime uygun olarak yapılması gereken fiziki ortam düzenlemeleri ile özel eğitim hizmetlerine yönelik olarak personelin mesleki yeterliklerinin artırılması amacıyla hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenlenmesi için milli eğitim müdürlüklerine teklifte bulunma gibi iş ve işlemler özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından planlanacak.
 Halk eğitim merkezlerince açılacak kurslar öncelikli olarak özel eğitim iş ve uygulama merkezleri bünyesinde açılacak. Merkezin fiziki şartlarının uygun olmaması durumunda Valilik tarafından uygun görülecek eğitim ortamlarında açılmasına öncelik verilecek.
 Açılacak kurslarda kursun özelliğine göre meslek dersleri öğretmenleri ile özel eğitim öğretmenleri birlikte görevlendirilecek. Bu kurslarda öncelikle halk eğitim merkezlerinde görevli özel eğitim öğretmenleri veya özel eğitim okul ve kurumlarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri çalışacak. Bu branşta öğretmenlerin bulunmaması halinde Bakanlık ve valiliklerce açılmış en az 160 saatlik zihin engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programına katılarak sertifika almış kadrolu veya emekli öğretmenlerden yararlanılacak.
 Halk eğitim merkezlerince açılacak kurslara devam edecek orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan bireyler, kurs merkezlerine ücretsiz taşınacak.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yatarak tedavi görene hastane sınıfı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ağustos 2012 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yatarak tedavi görene hastane sınıfı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı