Ege Haberleri

  Yatak azlığına Türk işi çözüm

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir merkezdeki otellerin yetersizliği üzerine, Kültürpark’a yakın evlerde oturanlar, odalarını fuarlar için şehir dışından gelenlere kiralamaya başladı.

  MERMER ve gelinlik başta olmak üzere birçok uluslararası fuara, büyük spor karşılaşmalarına ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan İzmir’de şehir otellerinde yer bulamayanlar için ilginç bir yöntem geliştirildi. Fuarların yapıldığı Kültürpark’ın da bulunduğu Kahramanlar’da vatandaşlar, evlerinin fazla odalarını kiralamaya başladı.

  Yeni yatırım şart

  İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kentte yeterli arsa bulunmamasından kaynaklı otel yatırımlarının geri kaldığını, bu yüzden özellikle doluluklarının yoğun olduğu fuar ve uluslararası organizasyon döneminde vatandaşların kendi çözümünü ürettiğini ifade etti.
  İzmir otellerindeki yatak sayısının istenen düzeye gelemediğine işaret eden Güleroğlu, “Yeni Kent Merkezi gibi projeler yargı engellerine takılır, yeni otel yatırımları bir türlü hayata geçemezken, her geçen yıl sayısı artan fuar katılımcıları duruma geçici çözüm bulabiliyorlar. Özellikle Kahramanlar gibi semtlerde yaşayan vatandaşlar fuara yakınlığın avantajını kullanarak evlerinin iki veya üç odasını otellerde yer bulamamış kişilere kiralıyor. Diğer yandan, bu zamanlarda hastanelere gelenler de bu çareye başvuruyor” diye konuştu.

  Otellere göre düşük

  Mesut Güleroğlu, bu odaların gecelik ücretlerinin otellerinkine kıyasla düşük olduğunu dile getirdi. Selçuk Şirince gibi tatil yerlerinde halkın evlerinin alt veya üst katlarını yazın kiraya vermelerine daha önce rastladıklarını hatırlatan Güleroğlu, “Talebin çok olduğu yerde arz için çözüm bir şekilde bulunuyor. İzmir’de otel konusunda ciddi açık var. Bu açığın yatırımcılar tarafından görülmesi gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı