Gündem Haberleri

  Yatağan'da üretim durdu

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filtresiz çalıştığı için Yatağanlıları zehirleyen termik santralde üretim durduruldu. Belediye Başkanı, arıtma tesisinin bir an önce bitirilmesi için firmaya baskı yapılmasını istedi.

  Yatağan Termik Santralı bacalarından çıkan zehirli gazlar, ilçede inversiyon nedeniyle yoğun hava kirliliği oluşturunca, Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu'nun talimatıyla 3 ünite de devre dışı bırakılarak üretim durduruldu.

  Yatağan Belediye Başkanı CHP'li Hasan Haşmet Işık, baca gazı arıtma tesislerindeki 14 aylık gecikmenin bedelini ödediklerini söyledi. Meteorolojik koşulların yoğun hava kirliliğine yol açan inversiyon oluşmasına uygun olduğu gerekçesiyle, Yatağan Termik Santralı'nın 3 ünitesinde dün sabaha karşı saat 03.00'ten itibaren güç azaltımına gidildi.

  ZEHİR LİMİTİ 2 KAT AŞTI

  Termik Santralı'nın her biri 210 megawat gücündeki üç ünitede enerji üretimi 130 megawat'a düşürüldü. Saat 11.10'da yapılan ölçümde, havadaki kükürtdioksit oranı normal değer olan 400 mikrogram/metrekübün altında, 156 mikrogram/metreküp olarak çıktı. Ancak, saat 11.45'deki ölçümde kükürtdioksit oranı sınır değer olan 700 mikrogram/metrekübü iki kat aşarak 1600 mikrogram/metrekübe ulaştığı görüldü. Vali Yiğenoğlu'nun talimatıyla, saat 12.00'de Yatağan Termik Santralı'nın 3 ünitesinde de üretim durduruldu.

  ARITMA TESİSİ 14 AY GECİKTİ

  Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, kirliliği her gün yaşadıklarını ve vatandaşların zehirlendiğini belirterek, Yatağan Termik Santralı baca gazı arıtma tesislerinin devreye girmesinde 14 aylık gecikme olduğuna dikkat çekti. Başkan Işık, ‘‘Kesinlikle biz 14 aydır gecikmenin bedelini ödüyoruz. İvedilikle baca gazı arıtma tesisilerinin bitirilmesi konusunda müteahhitlere baskı yapılsın. Yarın, öbür gün, kış ayları boyunca yine inversiyon olacak’’ dedi.

  Başkan Işık, arıtma tesisleri açıklandığı gibi ocakta devreye alınmaz ise ilçe halkı ve köylülerle birlikte kış ortasında çıplak ayakla yürüyüş yapacaklarını söyledi.

  Yer yanlış, bacalar kısa

  Yatağan Termik Santralı'nın yer seçiminin yanlış olduğunu öne süren Belediye Başkan Hasan Haşmet Işık, ‘‘Fabrika çukurun, çanağın içine kurulmuş. Halbuki bitişikteki Aldağ'a yapılmış olsaydı böyle kirlilik, inversiyon, zehirlenme gibi sorunlarımız olmayacaktı. Ayrıca diğer termik santralların baca yükseklikleri 250-300 metre. Yatağan Termik Santralı'nın bacaları ise 120 metre yükseklikte. Yanlış yer ve bacaların kısalığı nedeniyle rüzgár yetersiz kalınca inversiyon oluşuyor. Yatağan halkı zehirleniyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı