MUĞLA HABERLERİ

Yatağan'da deve güreşi festivali düzenlendi

AA / Durmuş Genç
18.01.2015 - 16:21Son Güncelleme :

-Güreşlerde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 130 deve güreştirildi -Festivalde CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in siyasi konuşma yapmasına Muğla Valisi Amir Çiçek, tepki gösterdi

AA / Durmuş Genç

MUĞLA (AA) - Yatağan'da Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 130 devenin getirildiği deve güreşi festivali düzenlendi.

Yatağan-Aydın karayolundaki Orman Deposu sahasında yapılan ve deve sucuğu satılan, davul zurna çalınarak eğlenceler düzenlenen festivalde yaklaşık 20 bin kişi güreşleri sahanın kenarına yerleştirilen kamyon ve traktörlerin üzerinde izledi.

Güreşlerde uzun süre güreşen ve birbirlerini yenemeyen bazı develer, görevli urgancılar tarafından güçlükle sahanın dışına çıkarıldı.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 15'incisi yapılan deve güreşi festivaline Ege, Akdeniz ve Marmara'nın farklı kentlerinden katılım olduğunu söyledi.

Güreşlere 130 devenin getirildiğini belirten Işık, "Amacımız deve güreşleriyle insanları bir araya getirmek birliği, beraberliği, kardeşliği ve dostluğu sağlamak. Bu bir Yörük geleneği. Atalarımızdan bize miras kalan bu geleneğin ve Yörük kültürünün yaşatılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bugün de yaklaşık 20 bin kişi güreşleri izliyor" dedi.

Güreşleri bu yıl da ücretsiz düzenlediklerini bildiren Işık, güreşlerin yapılmasına katkı sağlayan iş adamlarına teşekkür etti.

Işık, festivalden elde edilen gelirin Yatağanspor için harcanacağını kaydetti.

-"Şenliklerin siyasi alana taşınması hoş değil"

Festival'de konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün Muğla ve Aydın'da ziyaretlerde bulunduğunu, burada "demokrasiye sahip çıkın" çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Aydın ve Muğlalılar demokrasiye ihtilaller yaparak sahip çıktılar. Sayın Başbakanın bunu bilmesi lazım. Sayın Başbakan gerekirse ana muhalefetten de hesap sorarız demiş. Bu ne sizin haddinizedir ne de sizin anlayışınızın haddidir. Hiç kimse CHP'den hesap soracak iradeye sahip değildir."

Daha sonra söz alan Muğla Valisi Amir Çiçek ise Tekin'in deve güreşi festivalinde siyasi konuşma yapmasına tepki göstererek, şunları söyledi:

"Şenliklerin siyasi alana taşınması hoş değil. Burası her tür düşüncenin her yerden gelen vatandaşlarımızın bulunduğu bir yer. Bu nedenle biz de burada diyoruz ki Türkiye'nin Muğla'sı her yerde birdir. Böyle şenliklerimizin siyasi bir alana taşınması hiç bir zaman yerinde değildir diyorum."

Vali Çiçek'in konuşmasının ardından Tekin, şenliklerin yapıldığı alandan ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Yatağan'da deve güreşi festivali düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yatağan'da deve güreşi festivali düzenlendi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı