Gündem Haberleri

  Yatağan "Özel Koruma Bölgesi" oldu

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla Valiliği, Termik Santral'ın Yatağan ilçesi ve yakın havzasındaki köylerde oluşturduğu hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla, Yatağan ve çevresini ''Özel Koruma Bölgesi'' ilan etti.

  Valiliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararına göre, Meteoroloji İl Müdürlüğü, en az 24 saat önceden Yatağan ilçesiyle ilgili olarak ''inversiyon yüksekliği ve tabaka kalınlığı, rüzgar hızı ve yönü, en düşük ve en yüksek hava sıcaklığı, yağış'' gibi bilgileri içeren hava tahmin raporunu, Muğla Valiliği ile Yatağan Termik Santralı İşletme Müdürlüğü'ne faksla bildirecek.

  İnversiyon ve yüksek basınç beklenen günlerde Yatağan Termik Santralı İşletme Müdürlüğü, yük düşümüne giderek, üniteleri 140-150 MW güçle çalıştıracak. Ayrıca bu tür günlerde sabahları Yatağan Sağlık Ocağı ekipleri Turgut Beldesi, Yeşilbağcılar, Hisarardı ve Hacıbayramlar Köyleri civarında Kükürtdioksit ölçümleri yapacak.

  Buralarda yapılan ölçümlerde kükürtdioksit oranının, metreküpte 500 mikrograma ulaştığının tespiti ve artma eğilimi göstermesi halinde durum, Santral İşletme Müdürlüğü'ne, Yatağan Kaymakamlığı'na ve Valilik İl Çevre Müdürlüğü'ne derhal bildirilecek ve santralın üç ünitesi de devre dışı bırakılacak. Kirlilik ölçümleri normale döndüğünde santral tekrar faaliyetine devam edecek.

  Valilik kararında, ayrıca Yatağan ilçesinde yöreden çıkarılan kömürlerin ısınma amacıyla yakılması yönündeki yasağa uyulmasının, Yatağan Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı'nca sağlanacağı bildirildi. Kararda, bu hükümlere uymayanlara, 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre cezai işlem yapılacağı kaydedildi.

  Baca gazı arıtma tesislerinin devreye girmesiyle bu kararın sona ereceği de bildirildi. (aa)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı