Gündem Haberleri

  Yatağan kurulurken yanlış yapıldı

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Nükleer Enerji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gençay, Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Yatağan Termik Santralı'nın baca gazlarının hava kirliliğine yol açıp insan sağlığını tehdit etmesinin, santralın kurulması sırasında çevre değerlendirmesinin yanlış yapılmasından kaynaklandığını savundu.

  Prof. Dr. Gençay, Yatağan Santralı'nın sık sık insan sağlığına risk oluşturacak hava kirliliğine neden olduğunu söyledi.

  Kömür santrallarının çevre ve insan üzerinde olumsuz etkisinin çok fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Gençay, şunları kaydetti:

  ''Son günlerde Yatağan Santralı'nın durumu endişe vericidir. Burada sık sık gaz çökmesi meydana geliyor. Normalde ısınan hava yükselir. Fakat çevresel, doğal bazı etki ve nedenlerden ötürü ısınan hava yeterince yükselemez ve aşağıda kalırsa, tehlikeye yol açıyor. Bu duruma, santralın doğal konumu neden oluyor.

  Yatağan'da, baca gazları yerden yükselemiyor, uzaklaşamıyor, yere hapsoluyor. 'Termal termik ters dönüş' nedeniyle, bacadan çıkan zararlı gazlar geri dönüp aşağıya iniyor. Yukarıya doğru yükselen zararlı gazlar tekrar dönüp aşağıya inip alt kısımda hapsoluyor. Bacadan çıkan gaz, ters dönüşümle aşağıya inince bu riskli durum ortaya çıkıyor.

  Santralın kurulması sırasında çevresel etki değerlendirmesi hatası yapılmış. Hata var ki böyle bir şey oluyor. Bu olayın olacağı daha önceden öngörülebilirdi.''

  ''Sadece kükürtdioksit değil''
  Santralın yol açtığı kirlenmenin sadece kükürtdioksit ile sınırlı kalmadığını ifade eden Prof. Dr. Gençay, azotoksit gibi asit yağmurlarına yol açabilen oksitlerin yoğun şekilde karbondioksitin ve atmosferi geri dönülemeyecek şekilde kirleten kurşun gibi ağır metallerin de havaya salındığını vurguladı.

  Termik santralların doğaya yaydıkları karbondioksitin ''sera etkisi'' ile küresel ısınmaya yol açtığını anlatan Prof. Dr. Gençay, 1000 megawatlık bir termik elektrik santralından yılda 6.5 milyon ton karbondioksitin havaya yayıldığını belirtti.

  Prof. Dr. Gençay, atmosferdeki karbondioksit miktarının yüzyılın başındaki değerinin 3 katına ulaştığına da işaret etti.

  ABD'de sadece kömür santralları yüzünden yılda yaklaşık 10 bin kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini kaydeden Prof. Dr. Gençay, termik santralların çevresel ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi için, gerekenlerin bilimsel işbirliğiyle yapılmasının önemine değindi.

  Türkiye'de enerji konusundaki çalışmalara bilimsel destek sağlayacak bir fakülteye gereksinim duyulduğunu anlatan Prof. Dr. Gençay, sivil toplum örgütlerinin de, santralların insan sağlığı ve çevre açısından zararlarına daha duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı