Yat festivalinde final

Hürriyet Haber
09 Eylül 2015 - 15:18Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 15:18

Martı Marina Yacht Club ev sahipliğinde, Hisarönü’nde bu yıl ikinci kez deniz tutkunları buluşturdu. 4-6 Eylül tarihlerinde düzenlenen ve Turkcell Platinum’un ana sponsorluğunu yaptığı “Hisarönü Yat Festivali”, mavi bayraklı Martı Marina & Yacht Club’da gerçekleşti.

Deniz tutkunları ve yat sektörü, Turkcell Platinum Hisarönü Yat Festivali için Martı Marina & Yacht Club’da deniz severi buluşturdu. Geçen sene büyük ilgi gören ve bu sene gelişerek düzenlenen festival, hem rotalarını Orhaniye’ye çeviren denizcileri hem de festival ruhuyla buluşmak isteyen tüm denizseverleri 3 gün boyunca ağırladı.

Bayrağın göndere çekilmesi ile başlayan festivalin açılış partisinde “Sadun Bora” denize simgesel çiçek bırakılarak anıldı. Her sabah yoga ile başlayan programın ardından “Spor”, “Tarih” ve “Çevre” temalı sohbet buluşmaları düzenlendi.

Yat festivalinde final

Türkiye’yi dünya denizlerinde temsil eden, ülkemizi Extreme Sailing Series’de temsil eden Turkish Extreme Sailing ekibinin Kaptanı Edhem Dirvana, seyirciler arasında bulunan genç yelken sporculara başarı hikayesini anlatarak gelecekte yelken sporunda başarılı olmaları için genç yelkencilerle anılarını paylaştı.

Hisarönü Yat Festivali’nin 2. Gününde “Kahve Sohbetleri” nde “TARİH” temasında Sualtı Arkeoloğu ve Eski Bodrum Müze müdürü Yaşar Yıldız, INA (Institute of Nautical Archaelogy) Bodrum Müdürü Tuğba Ekmekçi Littelfield ve INA Texas A&M Üniversitesinden John Littlefield, Türkiye’de Su altı Arkeolojisi ile ilgili denizcilerle bir araya geldi. Su altı arkeoloji araştırmaları ile ilgili bilgi verdi. Yaşar Yıldız ve Tuğba Ekmekçi yaptığı konuşmada, su altı arkeolojisinin 1960 yılında Uluburun Batığı’nın” bulunmasıyla Türkiye’de başladığını belirtti. “Uluburun Batığı” üzerinde yapılan su altı arkeoloji araştırmalarının 31 yıldır devam ettiğini anlatan konuklar, arkeolojik dalışlarla ilgili ilginç bilgileri konukları ile paylaştı.

Devam etkinlikler kapamında Hisarönü Yat Festivalinin 3. gününde ODTÜ Öğretim Üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu "Çevre" teması için denizcilerle bir araya geldi.

Konularında uzman konukların keyifli sohbetleri ardından, tekneler bölgedeki koyları keşfe çıktı, karada ise festival panayırı konuklar ziyaret etti... İlk gün Hemithea Cup (Loryma Cup) yarışının düzenlendiği festival kapsamında, çok eğlenceli geçen “Hazine Avı”, “Yüzme Yarışı” ve son gün bölge dalış okullarının katılımıyla Marina’da “çevre ve sualtı temizliği” etkinliği gerçekleşti..

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı