"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yassıada tuluatı mı adil yargılama mı

ADI üstünde ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘silahlı terör’ örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti görev yapmaktan alıkoymaya teşebbüs... suçlamaları ile tutuklandı. Yargılaması ‘tutuklu’ olarak yapılacak, bu tutuklama ile psikolojik eşik aşıldı.

Psikolojik eşik, piyasa hareketlerindeki oynaklıkları tarif etmek için kerteriz alınan durumları (rakamları, değerleri) ifade etmek için kullanılıyor. Söz konusu eşik aşıldıktan sonra hareketin nereye varacağını tahmin etmek güçleşiyor. Bazı çevrelere göre hareketin yönü ‘ileri demokrasi’ iken, bazı çevreler de yargılamaların giderek ‘toplumsal ve siyasi muhalefeti’ baskı altına almaya dönük hale geldiğini ifade ediyor.
İleri demokrasi yanlıları, geçmişte ‘askeri vesayet’ nedeniyle demokrasinin örselendiğini, artık dönemin değiştiğini, yargılamalardaki aksaklıkların nazara alınmaması gerektiğini ileri sürüyorlar.
İleri demokrasi vs. gibi iddialı kavramların geçerliliği, kerameti nedir, nereden menkuldür, bilinmez. Demokrasi demokrasidir ve normları bellidir. (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarıdır.) Adil yargılama yapılarak, tüm yargılamaların bir an önce tamamlanması, toplumsal huzur bakımından en acil ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.
Eski Sovyetler’de, rejim ile sorunu olanlar, ‘Gulag takımadaları’ olarak anılan kamplara gönderilirdi. Silivri, bugünün Türkiye’sinde muhaliflerin gönderildiği bir yer olarak anılmaya başlandı. Antidemokratik bu algı bozulmalı. Silivri, ‘Yassıada’ya hem eleştirilip hem de dönüştürülmemeli. Yoksa bu da bir takiye midir? Tutuklu yargılamalar, uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’ya uygun yapılmalı, yargılamalar makul sürelerde ve adil bir şekilde derhal tamamlanmalı... AİHM hâlâ uyumaya devamda ısrarlı mı?
Başbakan ve hükümetin güçlü üyelerinin bu yönde açıklamaları vardır. Hükümet, adil yargılama konusunda gerekli düzenlemeleri acilen yapmalıdır.                 S. Ö.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bu rant hırsı nedir Allah aşkına... Yine söylüyorum; İnönü Stadyumu yeni bir rant alanına dönüştürülemez. Alışveriş merkezi ve altına otopark yapılamaz. Bu konudaki spekülasyonlar doğru değildir. Orası kentsel sit alanı içindedir. Ayrıca AKM de olduğu gibi korunacaktır.”
(Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay)

Gözler Sarıyer’de

SARIYER Belediye Başkanı Şükrü Genç, masasının çevresine belediyenin seçilmiş ve bürokratlarını oturtmuş. Bir grup gazeteciye projelerini anlatacak.
İlk tanıttığı kişi, İmardan Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay oluyor. Hizmet ve projelerinde büyük emeği varmış. İlk başlarda yaşadığı tecrübesizlikler; içeriden ve dışarıdan karşılaştığı ‘siyasi’ tuzaklar karşısında bocalayan Genç, üç yılın sonunda ciddi projelerle ortaya çıkıyor. Genç, ‘çağdaş ve kalıcı yatırımları’ Sarıyer’e kazandırmak istediklerini anlatırken, bunların ilkinin iki dev proje olduğunu söyledi.
Üzerinde iki yıldır çalıştığı (İstinye Park’ın arkasında) Sarıyer Belediyesi hizmet binası ve kültür merkezi ile Darüşşafaka metro istasyonunda (Acıbadem Hastanesi arkası) Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi projelerini tanıtan Genç şunları anlatıyor:
“Belediye hizmetlerini halen 14 ayrı noktada veriyoruz. Temelini atacağımız binamız 80 dönüm alanda 58 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştirilecek ve belediyenin tüm birimleri yer alacak. Tamamlandığında, tüm dünyada geçerli ‘Yeşil/Akıllı bina’, BREEAM (Bre’s Environmental Assessment Method) sertifikasına sahip ilk kamu binası olacak. 2013’te hizmete girecek binamız 55 milyon dolara mal olacak. Yapımda bazı sponsorlarımız da olacaktır.
Bu iki yapının temelleri ile birlikte Bahçeköy’deki Kız Konukevi’nin açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılacak bugün.
RANT BÖLGESİ
- Genç konuşmasında, insanın her odağında siyaset üretirken partiler üstü bir anlayışı egemen kıldıklarını söylüyor. Bu nedenle gecekondudan yalıya kadar toplumun her katmanının,ramazan aylarında Sarıyer, İstinye ve Tarabya kıyılarında buluştuğunu anlatan Genç, bu tablonun Bağcılar ve Sultanbeyli gibi ilçelerde görülmediğini vurguladı.
- Sarıyer, herkesin gözünün üzerinde olduğu bir rant bölgesi... 3. köprü ile muhtemelen bir demiryolu hattı bu sınırlardan geçecek.
- Sarıyer’in imar planları 1993’te nüfusu 300 bin iken 130 bin kişiye göre yapılmış; bugünkü nüfusu 400 bini bulmuş. Gecekondu yoğunluğu hayli fazla; 80 yıl önce yapılmış gecekondular var.
YERİNDE DÖNÜŞÜM
- Şükrü Genç, Sarıyer’in acilen ‘dönüşüm’e uğraması gerektiğini ancak bunun ‘kentsel dönüşüm’le değil ‘yerinde dönüşüm’le olması gerektiğini söylüyor. Derbent, Ferahevler, Reşitpaşa gibi yerlerde yapılacak bu uygulamaların bir ‘sosyal patlamaya’ yol açmaması gerektiğini de ekliyor.
- 20 yıl önce yapımına başlananan bir camiyi bitirerek açtıklarını ancak AKP’li çevrelerden “CHP’li bir başkanın yaptığı camide ibadet yapılmaz” propagandasını maksatlı buluyor.

Büyükşehir tahsilat makbuzlarını gizliyor

KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi odaklı yolsuzluk iddialarında, Büyükşehir Belediyesi, Hacı Ali Hamurcu’nun kullandığı tahsilat fişlerinin akıbeti hakkında kamuoyuna doğru bilgi vermekten kaçınmaktadır. Bir anlamda delilleri gizlemektedir. Cumhuriyet Savcılıkları ise bu hususu her nedense tahkik etmemektedir.
Bu sebeplerle, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na dayanarak, doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvuru yapmak gereği doğmuştur.
Konu “fikri takip” anlayışı içinde takip edilmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu bilgilendirilecektir.
Atilla KART
CHP Konya Milletvekili

Biliyor musunuz

- CUMHURİYET yazarı Bekir Coşkun’un, CUMOK’un konuğu olarak Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde bugün 14.00’te ‘Atatürk’ün Kızları’ konulu bir konferans vereceğini ve kitaplarını imzalayacağını...
- EDİRNE Trakya Üniversitesi’ndeki bir grup öğrencinin “Eğitimin kalitesizleştiği ve eğitim yuvalarının ticarethaneye dönüştüğü bir dönemde, kafe havasına dönüşen kantinin işletmecisinin fiyatlara ‘güncelleme’ yapmasını protesto ediyoruz. Üniversite yönetimi, burslara yapılan 20 liralık artışa karşılık kantin zamlarının bundan daha yüksek olduğunu görmüyor mu?” dediklerini...
- ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün konuğu olarak İstanbul’a gelen Münih Belediye Başkanı Christian Ude’nin bugün Bahçeşehir Üniversitesi’nde yerel yönetimlerle ilgili bir konferans vereceğini ve bu arada Türkiye anıları ile Tunceli anılarını anlattığı ‘Kırmızı Köprüde Kurtları Ararken’ kitabını imzalayacağını...

X