ANKARA HABERLERİ

Yaşlıya kreş önerisi

Hürriyet Haber
30.09.2012 - 00:00Son Güncelleme : 30.09.2012 - 17:28

Hastanede tedavisi biten yaşlılara “kreş” benzeri merkezler önerildi.

Hürriyet Haber

 1. Ulusal Geriatrik Hematoloji kongresinde, hastanede tedavi süreci tamamlanan yaşlılar için “kreş” benzeri merkezler kurulması önerildi.
 Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, kongrede düzenlenen basın toplantısında, yakın geçmişte genç nüfusa sahip Türkiye'de, bugün artık erkeklerde ortalama yaşam süresinin 73, kadınlarda 79 yaş olduğunu söyledi.
 Toplam nüfusun yüzde 7'sini oluşturan 65 yaş üstü kişilerin sayısının 5 milyonu geçtiğine işaret eden İlhan, 2025'de bu sayının 15 milyon olmasının beklendiğini söyledi.
 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2025'de Türkiye'nin dünyada en hızlı yaşlanan ikinci ülke olacağının öngörüldüğünü ifade eden İlhan, şunlara işaret etti:
 “Yaşlı nüfusun artışıyla yaşlılık hastalıklarında da artış bekleniyor. Yaşlı nüfusun artmasıyla lösemi, lenfoma, myeloma, myelodisplastik sendrom görülme sıklığı artmaktadır. 2012 yılında 65 yaş üstünde yeni tanı alan hematolojik kanserli hasta sayısının 10 bin civarında olması bekleniyor. 2025 yılı için ise bunun 30 bini geçmesi öngörülüyor.”
 Kişiselleşmiş tedavi yönteminin doğru hastanın, doğru zamanda, doğru tedavi edilmesini mümkün kıldığını anlatan İlhan, 65 yaş üstü hastalarda hematolojik hastalıkların sıklığı, biyolojisi ve tedavisinin farklılıklar gösterdiğine işaret etti.

Multidisipliner yaklaşım
 
 Yaşlı hastalarda bakımın ayrı bir uzmanlık gerektirdiğini bildiren Prof. Dr. İlhan, bunun multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması önerisini dile getirdi.
 Üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum örgütlerinin hastanelerde tedavi süreci tamamlanan yaşlı hastaların bakımı konusunda yeni yaklaşımlar ortaya koyması gerektiğini ifade eden İlhan, “Türk aile yapısı eskiden yaşlı hastaların evde bakımına imkan veriyordu. Ama bugünün aile yapısı artık tıpkı çocukların gittiği kreşler gibi yaşlılar için de yaşlı kreşleri açılmasını gerekli kılıyor. Mesela kansızlığı olan, kalp krizi geçirmiş yaşlı hastaların durumu ne olacak? Düzenleyeceğimiz çalıştayda bu konularda yeni politikalar oluşturmayı planlıyoruz” diye konuştu.
 
 Yaşlı hastalara özel klinik
 
 Geriatrik Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Zafer Gülbaş da yaşlı hastaların çocuklar gibi farklı bir yaklaşım gerektirdiğini, hatta bu hastaların çocuklar gibi ayrı kliniklerde muayene ve tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
 Performans durumu, görülen diğer hastalıklar, normal yaşam beklentisi, günlük yaşam aktivitesi gibi kriterlerin yaşlı hastaları değerlendirmede göz önüne alınabileceğini ifade eden Gülbaş, “Bunlar yaşlılarda hematolojik hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgili klinik çalışmaların artmasını ve tedavi yaklaşımlarının tartışılmasını zorunlu hale getiriyor. Tanı ilişkili tedavi gruplarının hazırlanmasında yaşa göre tedavi belirlenmesi de bu nedenle önemli. Sınırlı ekonomik kaynaklarla pahalı ilaç yerine hedefe yönelik kişiselleştirilmiş tedavi, sağlıkta kaynak kullanımı daha ekonomik hale getirecektir” şeklinde konuştu.
 Hematolojik kanserli hastalarda hedefe yönelik tedaviyi palyatif bakım, hospis denilen yaşam sonu bakım ve evde bakımla desteklemek ve organizasyonu sağlamanın hastaneye yatışı dolayısıyla da maliyeti azaltacağını ve yaşlıların kaliteli yaşam sürmesini sağlayacağını anlatan Gülbaş, bu yaklaşımla yaşlı hasta tedavi maliyetlerinin yapılan çalışmalara göre yüzde 30 azaldığını söyledi.
 Geriatrik Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan ise hematolojik hastalar için evde bakım hizmeti alan sağlık çalışanı sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yaşlıya kreş önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaşlıya kreş önerisi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı