ANTALYA HABERLERİ

Yaşlılara masallar

DHA
30.04.2017 - 11:07Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi'nin Yaşlı Evi'nde Masal Ağacı'nın altında kıdemli kent sakinleri, büyürken dinledikleri ama birçoğunu unuttukları masalları Duygu Kıvırcık'ın anlatımıyla yeniden dinliyor.

Muratpaşa Belediyesi'nin Falez-2 Park'ta yer alan Yaşlı Evi'nde her pazartesi saat 14.00'de masallar kaldığı yerden devam ediyor. Üyelerinin verdiği isimle 'Gönül Bahçesi'nin bahçesinde, rengarenk kuş yuvalarının dallarına asıldığı masal ağacının altında gönüllü eğitmen Kıvırcık, kıdemli kent sakinlerine büyürken dinledikleri ama birçoğu unutulan masalları anlatıyor.

Cep telefonlarının, tablet bilgisayarların, sosyal paylaşım ağlarının 7'den 70'e herkesi sardığı bir dönemde kapağı yeniden açılıp 'Bir varmış bir yokmuş' diye başlayan masal dinletilerine kıdemli kent sakinleri büyük ilgi gösteriyor. Masal saati yaklaştıkça sandalyelerini tek tek masal ağacının altına çeken yaşlılar, Kıvırcık'ın canlandırmalarla anlattığı masalları dinliyor.

Masal anlatıcısı Kıvırcık, artık akıllı cep telefonlarının ve telefonların günün her anına egemen olduğunu böylesi bir dünyanın da sohbeti, anlatıyı unutturduğunu söyledi. Ancak masal gibi önemli bir sözlü kültür geleneğinin bir yerlerde hala varlığını koruduğunu dile getiren Kıvırcık, “Umut verici olan da buydu ve ben de bu esnada biriktirdiklerimi insanlarla paylaşmak istedim. Öncelikle merkezime çocukları alıyorum zaman zaman büyüklerle paylaşıyorum" diye konuştu.

Kıvırcık, her pazartesi önce Muratpaşa Belediyesi'nin Ermenek'te bulunan Bilim ve Eğitim Merkezi'nde 8- 9 yaşındaki çocuklara masallar anlattığını, sonrasında 60 yaş ve üstü insanlarla Yaşlı Evi'nde biraraya geldiğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Yaşlılara masallar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 11 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaşlılara masallar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı