ANTALYA HABERLERİ

Yaşlıevleri'nde sanatla gelen sağlık

DHA
11.08.2018 - 11:56Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi Yaşlıevleri'nin 19 üyesi, Turgut Özakman'ın 'Fehim Paşa Konağı' adlı eserini sahneliyor.

Yaşları 53 ile 70 arasında değişin Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevi müdavimi emekliler, 'Fehim Paşa Konağı' adlı tiyatro oyununu sahnelemeye hazırlanıyor. Sanatla; yaşamı çekilmez hale getiren, yaşa bağlı rahatsızlıkları unutup, yaşam sevinci ve pozitif enerji ile dolduklarını söyleyen emekliler, hayallerini gerçekleştirdiklerini belirtirken, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a teşekkür etti.

'İKİ KUTU İLAÇTAN DAHA İYİLEŞTİRİCİ'

Belediyeciliğin sadece yol, park yapmakla olmadığının altını çizen Yaşlıevi sakinleri, sosyalleşip, olası demans, alzaymır ve parkinson gibi hastalıkları erteleyici davranışlar kazandıklarını belirtip, "Hastalıkla tedavi tek başına ilaçla olmuyor. Tiyatro oyunun sonunda sanatseverleri selamlamaya çıkıyoruz, o selam iki kutu ilaçtan daha iyileştiricidir" diye konuştu.

'BİZLER VARIZ, HAYATTAYIZ, GERÇEĞİZ'

Kendilerine biçilen; 'Elinde kumanda, televizyonun karşısında oturma' rolünü kabul etmediklerini söyleyip, 'Bizler varız, hayattayız, gerçeğiz' diyen Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevleri'nin kıdemli üyelerinden 60 yaşındaki Semra Kurak, yaşadıkları değişimi şöyle anlattı:

"Bizler varız, hayattayız, gerçeğiz. Bizlere değer verilmesi lazım. Bizlerin belli yaşlardan sonra sağlık sorunlarımız var. Demans gibi Alzheimer gibi parkinson gibi bunlarla mücadele tek basına ilaçlarla tıpla olmuyor. Bu tip sosyal sorumluluk projeleri olması lazım. Murtapaşa Belediyesi ve Sayın Başkanı Ümit Uysal'a, bizleri düşündükleri için sonsuz teşekkür ederim."

58 yaşındaki Nejat Ongun ise "Sanat dostu Belediye Başkanı Ümit Uysal'a teşekkür ediyoruz. Yaşlılığın evde oturup, vadeyi doldurmak olmadığını, hayatın içinde olunması gerektiğini oyunumuzla anlatacağız. Sahnenin sonunda; o selama çıkıyoruz ya, 'o selam iki kutu ilaçtan daha iyileştiricidir" dedi.

Yaşlıevinin en kıdemli üyesi 70 yaşındaki Hasan Can ise "Sol diz kapağımda protez var. Buna rağmen; oyunlar olsun, tiyatro olsun beni daha sağlıklı yaptı. Oturduğum zaman diz ağrılarım devam ediyor. Ama tiyatro veya folklor oynayınca kendimi daha sağlıklı hissediyorum" diye konuştu.

Mustafa Öztop (65) 1 yıl önce eşini kaybettiğini hatırlatarak, "İçime kapanmak üzereydim. Kimseye selam dahi vermiyordum. Tiyatroya başladım ve bu sayede yeniden yaşama karıştım" dedi.

Nagihan Akyüz (61) de "Ezber yapamama birçok şeyi karıştırma gibi son yıllarda disleksi denilen bir hastalığım olduğunu biliyorum. Son iki oyundan sonra çok rahat ezber yapabildiğimi gördüm" diye konuştu.

63 yaşındaki Mine Kiriş ise "Bel fıtığı, bel kayması, şeker ve tansiyon rahatsızlarım var. Yaşlıevlerine gelip faaliyetlere katıldıktan sonra, başka bir insan oldum. Mutlu oldum, hastalıklarımı unuttum" dedi.

Sultan Aslan (68) da "Hastanelerden çıkamaz olmuştum. Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevleri'nin açıldığını duydum, katıldım. Yaz başında tekrar tahlil yaptırdım ve şekerim sınırın altına düşmüş, tansiyonum normal düzeyinde. Hayata bakış açım değişti, çok mutluyum hayattan, zevk alıyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaşlıevleri'nde sanatla gelen sağlık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:44
 • Guneş
  06:11
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:12
Sayfa Başı