Gündem Haberleri

  Yaşlı kurttan gerilim

  Hürriyet Haber
  09.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oyuncu, yönetmen, yapımcı Clint Eastwood, başrol oyuncusu olarak 41. ve yönetmen olarak 21. filmi ‘‘Gerçek Suç’’ (True Crime) ile sinemalarda.

  Frank Beechum (Isaiah Washington) adlı bir idam mahkumuyla röportaj yapmakla görevli gazeteci Steve Everett (Clint Eastwood), yaptığı araştırmadan sonra altı yıldır hapis yatan adamın gerçekten suçlu olup olmadığı konusunda şüpheye düşer. Ancak, bir adli hata varsa bunu düzeltmesi ve adamı kurtarması için 24 saatten az vakti vardır.

  ‘‘Gerçek Suç’’ (True Crime), Andrew Klavan'ın bir romanından Lary Gross, Paul Brickman, Stephen Schiff tarafından uyarlanmış. Yönetmen Clint Eastwood, 41. kez başrol oynadığı ve başarılı ama iflah olmaz bir alkolik gazeteciyi canlandırdığı filmin gerilimini zamanla yarış üzerine kurmuş. ABD'de olumlu eleştiriler alan ve Eastwood'un performansı göklere çıkarılan film, Hollywood klasiklerinin mükemmel bir örneği olarak nitelendirilmiş.

  Eastwood da zaten bir Hollywood klasiği. 60'lı yıllarda Sergio Leone'nin ‘‘spagetti western’’lerinde (Bir Avuç Dolar, Birkaç Dolar İçin, İyi Kötü ve Çirkin) başı her zaman yasalarla dertte olan yalnız kovboy, 1970'lerde Don Siegel'in ‘‘Kirli Harry’’sinde Magnum'unu konuşturan insan avcısı polis Kirli Harry gibi unutulmaz Hollywood karakterlerini canlandıran Clint Eastwood, ilk yönetmenliğini 1971'de ‘‘Play Misty For Me’’ adlı filmle gerçekleştirdi. ‘‘Breezy’’ (1973) ve ünlü cazcı Charlie Parker'ın hayatını anlattığı ‘‘Bird’’ (1988) hariç yönettiği bütün filmlerde oynayan Eastwood, ‘‘The Outlaw Josey Wales/Yasadışı Josey Wales’’ (1976), ‘‘Pale Rider/Beyaz Atlı’’ (1985), ünlü yönetmen John Huston'a saygı niteliğindeki ‘‘White Hunter, Black Heart/Beyaz Avcı, Kara Yürek’’ (1990), geleneksel Western kahramanlarını tersine çevirdiği dört Oscarlı ‘‘Unforgiven/Affedilmeyen’’ (1992) ve Kevin Costner'lı ‘‘A Perfect World/Kusursuz Dünya’’ (1993) ile sinema dünyasının büyükleri arasındaki yerini aldı. Eastwood'a 1995 Oscar törenlerinde ‘Ömür Boyu Başarı Ödülü’ verildi. Ünlü oyuncu ve yönetmeni son olarak geçen yıl Film Festivali'nde gösterilen ‘‘Midnight in the Garden of Good and Evil/İyinin ve Kötünün Bahçesinde’’ adlı filminde izlemiştik.

  ‘‘Gerçek Suç’’ta Everett'in şefi ve arkadaşı Alan Mann'i canlandıran James Woods, günümüzün en iyi aktörlerinden biri. 70'li yıllarda başladığı sinemada rol aldığı filmler arasında Cronenberg'in ‘‘Videodrome’’, Leone'nin ‘‘Bir Zamanlar Amerika'da’’, Stone'un ‘‘Salvador’’ adlı filmleri bulunuyor. Steve Everett'ın karısı rolündeki Diane Venora ise Forest Whitaker'la oynadığı Eastwood'un ‘‘Bird’’ adlı filminde alkışlanacak bir oyunculuk çıkarmıştı.

  Filmin bir sürprizi de, Hollywood'da jönü oynayan ilk siyah oyuncu olan, daha sonra yönetmenlik ve yapımcılık da yapan Sidney Poitier'nin kızı Sydney Tamiia Poiter.

  GERÇEK SUÇ

  <ı>TRUE CRIME

  Yönetmen: Clint Eastwood

  Senaryo: Lary Gross, Paul Brickman, Stephen Schiff

  Görüntü: Jack N. Green

  Müzik: Lennie Niehaus

  Oyuncular: Clint Eastwood, (Steve Everett), Isaiah Washington (Frank Beechum), Lisa Gay Hamilton (Bonnie Beuchum), Denis Leary (Bob Findley), James Woods (Alan Mann), Diane Venora (Barbara Everett), Sydney Tamiia Poitier (Jane March)...

  <ı>1998 ABD yapımı, 126 dk.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı