Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaşlı çalışan sayısı Alman şirketleri endişelendiriyor

  AA
  01 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ocak 2011 - 10:15

  Almanya'daki şirketler, ülkedeki olumsuz demografik gelişmeler çerçevesinde yaşlı çalışanların sayısının gittikçe artmasından endişe duyuyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Alman Sanayi ve Ticaret Odası'nın (DİHK) yaptığı ve yaklaşık 20 bin şirketin katıldığı bir araştırma, ülkede gittikçe yaşlanan nüfustan dolayı firmaların genç eleman sıkıntısı çektiği ve bu nedenle yaşlı çalışanların sayısının gittikçe artmasından endişe ettiğini ortaya koydu.

   

  Araştırmada, şirketlerin dörtte üçünün, 200'ün üzerinde çalışanı olan şirketlerin de yüzde 90'ının, Almanya'daki demografik gelişmeden dolayı ekonomideciddi sıkıntılar yaşanabileceğinden endişe duyduğu belirtildi.

   

  Her 4 şirketten birinin 2011 yılında yetişmiş işgücü eksikliğini en büyük risk olarak gördüğü ifade edilen araştırmada, her üç şirketten birinin deözellikle endüstri ve inşaat sektöründeki şirketlerin, çalışanlarının gittikçe daha fazla yaşlı insanlardan oluşmasını bir sorun olarak gördüğü kaydedildi.

   

  Bu endişelerin haklı sebeplere dayandığı, günümüzde 30 yaşın altındaki çalışanların oranının yüzde 20, 50 ile 65 yaş arasındaki çalışanların oranının ise yüzde 31 olduğu belirtilen araştırmada, gelecek 10 yılda 30 yaşın altındaki çalışanların oranının yüzde 18'e düşeceğine, 50 ile 65 yaş arasındaki çalışanların oranının ise yüzde 40'a yükseleceğine dikkat çekildi.

   

  DIHK Başkanı Hans Heinrich Driftmann, Almanya'daki demografik değişimin şirketler için en büyük sorunu teşkil edeceğini belirterek, genç eleman sıkıntısı çekildiği için şirketlerin gelecekte yaşlıların potansiyelinden daha fazla faydalanması gerektiğini ifade etti.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı