Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaşınız doldu diye sokağa bıraktılar

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  18 yaşındaki Sebahat ile 20 yaşındaki Sevgül, kaldıkları Eskişehir Kız Yetiştrime Yurdu'ndan çıkarılınca, sokakta kaldı. Genç kızlar, ‘‘Bari iş buluncaya kadar izin verselerdi. Şimdi kime sığınacağız’’ diye dert yandı.

  Yaşları dolduğu için Eskişehir Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı 100'üncü Yıl Kız Yetiştirme Yurdu'ndan çıkarılan 18 yaşındaki Sebahat Şahin ile 20 yaşındaki Sevgül Özbaş, sokağa atıldıklarını ileri sürdüler. Kızlar, gidecek yerleri olmadığını belirterek, iş buluncaya kadar yeniden yurda alınmalarını istediler.

  8 yıldır yurtta kaldığını söyleyen 20 yaşındaki Sevgül Özbaş, 3 ay önce Gazi Meslek Lisesi'nden mezun olduğunu, yurt idaresinin çalışması için kendisini Kuşadası'nda bir otele gönderdiğini anlattı. Özbaş, otelde düşük ücretle ve sigortasız olarak çalıştırıldığını, erkeklerle aynı katta yatırıldığını bu yüzden işten çıktığını söyledi ve şöyle konuştu:

  ‘‘İşten ayrılıp Eskişehir'de yurda geldim. Yurt idaresi hemen bavulumu kapının önüne koydu ve beni sokağa attı. Benim ailevi problemlerim var. Dayımların yanında kalmak istemiyorum. İş bulana kadar yutta kalmak istiyorum. Yurtta halen 25 yaşında olan kızlar kalıyor.’’

  6 yıldır yurtta kaldığını kaydeden 18 yaşındaki Sebahat Şahin de, ‘‘Yaşım 18'i dolduğu için beni yurttan kovdular. Gidecek bir yerim yok. Yurttan çıkarıldığım gün sabaha kadar garda sabahladım. Birkaç gündür arkadaşlarımın yanında kalıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım’’ dedi.

  Eskişehir 100'üncü Yıl Kız Yetiştirme Yurdu yetkilileri ise 2 genç kızın yaşlarını dolduğunu belirterek, ‘‘Yurt idaresi olarak yaptığımız değerlendirmede, bu 2 kızın, ailelerini ve yakınlarının yanında kalabileceklerine karar verdik. Aileleri ile konuştuk, kabul edeceklerini söylediler. Biz de kızların çıkışlarını verdik’’ diye konuştular.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı