Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasin’in öldürüldüğü ıslahevine baskın

  Murat KİBRİTOĞLU / DHA
  22 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2009 - 00:30

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, 16 yaşındaki Yasin Akyüz’ün dövülerek öldürüldüğü Pozantı İlçesi’ndeki M Tipi Çocuk Islah ve Cezaevi’nde ani bir inceleme yaptı.

  Üskül, ıslahevlerini masaya yatıracaklarını söyledi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, 16 yaşındaki Yasin Akyüz’ün dövülerek öldürüldüğü Pozantı İlçesi’ndeki M Tipi Çocuk Islah ve Cezaevi’nde ani bir inceleme yaptı. Zafer Üskül, yetkililerle yapacağı görüşme ve incelemeleri sonunda bir değerlendirme yapacağını söyledi. Islahevine 2.5 ay önce uyuşturucu satıcılığı iddiasıyla konulan ve esrar bulundurup satmaktan hakkında 3 ayrı dava bulunan Yasin Akyüz, 16 Ağustos sabahı koğuşta ölü bulunmuş, yapılan otopside çocuğun kaburgalarının kırıldığı, dövüldüğü, vücudunda sigara yanıkları olduğu, boynunda da boğulma izi belirlenmişti. Cinayeti, aynı koğuşta bulunan hırsızlık suçundan sabıkalı 17 yaşındaki bir çocuk üstlendi.

  Üskül, “Biz TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olarak önümüzdeki dönemde, ekim ayından itibaren çocuk tutukevi, cezaevi ve ıslahevlerini rehabilite edeceğiz. Türkiye’de cezaevlerinin hepsiyle genel olarak inceleme yapılıyor. Daha sonra Adalet Bakanlığı’na önerilerimizi sunacağız. Muhtemelen belki bazı yapısal değişiklikler önerebiliriz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı