Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Bize bir şey olmaz

Biz öylesine kalender, öylesine tevekkel bir milletiz ki, yağmur, çamur, fırtına, deprem, radyasyon her ne olursa olsun, ‘‘Allah’’tan bilip kaderimize razı oluruz.

Ayrıca genlerimizden getirdiğimiz kuvveti de hiç yabana atmayız. ‘‘Bize bir şey olmaz’’ deyip sağlıklı olup olmadığına bakmadan yeriz, içeriz, gezeriz, taa ki, bir şey oluncaya kadar!..

Aslında ‘‘bana bir şey’’ olmaz felsefesi hiç de yabana atılacak bir şey değil. Öyle ya, ne badireler atlattık da bir şeycikler olmadan Allah'ın izniyle bugünlere gelmeyi başardık. Başardık ama, bir de şöyle bir söz var; ‘‘Allah akıl, fikir vermiş’’ diye.

Komşumuz Bulgaristan sınırında Kozluduy nükleer santralında bir sızıntı meydana gelmiş. Diğer sınır komşuları Romanya ve Yunanistan anında haberdar olup önlem alma çalışmalarını başlattıkları halde bizim haberimiz yok. Olsa bile ne olacak?

Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi yetkilileri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kriz Merkezi'ne durumu bildirdiklerinde alınan cevap şöyle; kendilerine böyle bir bilginin iletilmediğini, gerekli görülürse önlem alacaklarını belirtiyorlar şeklinde. Yani, ‘‘Bize bir şey olmaz, olursa çaresine bakarız,’’ diyorlar.

Üstelik astrolojik açıdan hayaller, yanılgılar, zehirlenmeler ve benzeri şeyleri sembolize eden Neptün hala Türkiye'yi sert biçimde etkiliyor. Bu bilgiyi gözardı etmeden ve de bir şey olmadan gereken önlemler alınsa, iyi olur diyorum, Yasemin'ce...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI