Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemince

Yasemin BORAN

Misterlerin gizemli sırrı (3)

Misterler düşüncesinin özü, anlaşılmaz nitelikteki o yeniden doğum olayının, insanın yeryüzündeki fizik doğumuna ilişkin koşullarla karşılaştırılmasında yatar. Burada özellikle de iki yön vurgulanır. Birincisi, çok sayıdaki kişinin ölümüyle eşzamanlı olarak bir kişinin yeni bir yaşama geçmesi; ikincisi, ölen ile doğan arasındaki olağanüstü fark.

Tohum ile ondan doğan ve giderek kendisi de bir başkasının tohumunu oluşturacak olan insan arasındaki fark ne ise, o insan ile oluşturacağı daha yüksek varlık arasındaki devasa fark da en az o kadardır. Ölüm, ölümdür, doğum değil. Ama doğum da meydana gelecektir.

Misterlerin ölüm ve doğumla ilgili içeriği işte buydu. Böylece, bu sırrı öğrenen, yani tümüyle anlayan ve kavrayan kişi artık eskisi gibi olamayacaktı. Kişinin içinde işlemeye başlayan bu yeni anlayış, yaşamın tümüne anlam katacak ve eylemlerini yönlendirecekti.

Eğer bizler de insanın bir tohumdan ibaret olduğu düşüncesini onaylanmış bir teori olarak kabul edebilseydik, insana ve insanlığa ilişkin tüm kavramlarımızın temelden değiştiğini görecek ve daha önce hayal meyal tahminde bulunduğumuz bir çok hususu açıklığa kavuşturabilecektik.

Bizim bildiğimiz kadarıyla yaşamın özde hiçbir amacı bulunmamaktadır. İşte bu yüzden de yaşamımızda bir çok garip, anlaşılmaz ve açıklanamaz nitelikte olaylar olup bitmektedir. Bunları gerçekten de kendi başlarına açıklamamız olanaksızdır.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI