Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Hayat akan bir ırmak

Değişimi hangi açıdan, kaç dereceden görüyor ve kendinizi neresinde buluyorsunuz? İşte size bir uzmanlık sorusu! Bunları düşünmediğinizden eminim. Çünkü, kelime olarak bile ‘‘değişmek’’ zorlayıcı, ürkütücü, rahatsız edici bir kavram. Hem de değişmeyi çok istesek bile... Kendimizden, çevremizden, yaptıklarımızdan memnun olmasak bile...

Peki, ne olacak şimdi? Dünya değişiyor, kavramlar, değerler, bildiğimiz gerçekler değişirken biz olduğumuz yere yapışıp kalacak mıyız? Şimdiye kadar öğrendiklerimize sıkı sıkı tutunup gürleyen bir ırmak gibi değişerek akan hayata kendimizi bırakmayacak mıyız? Sonra da, hayatın kendine sunduğu fırsatları değişimden korktuğu için geri çevirmiş, huysuz ihtiyarlar gibi mi olacağız?

Hayatın akışına kendini bırakmayan birinin yaşadığını söylemek çok zor. Yani nefes alıp vermek yaşamaksa, yaşıyor tabii... Ama bence, anlamak, öğrenmek, heyecan ve ızdırap duymak, keyif almak, tadına varmaktır, yaşamak... Ve değişen gerçekleri reddederek kendinizi akışa bırakmadığınız sürece bilemezsiniz, anlayamazsınız, kısaca yaşayamazsınız.

Elbette ki, kendinizi körlemesine atmayacak ve çılgınca köpürüp coşan ırmağın ortasına fırlatmayacaksınız. Fakat, bunu isteseniz de yapamazsınız. Çünkü, zaten ırmağın içindesiniz. Hayatın kendisi sizi bulunduğunuz yerden başka bir yerlere götürüyor. Kimi zaman hızlı, kimi zaman yavaş. Yeter ki, en azından bunun farkına varın. Sonra ırmağın neresinden akacağınıza karar verebilir, ırmağın hızına denk bir hızla akmayı öğrenip istediğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz, diyorum, Yasemin'ce...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI