Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Başkan adaylarının yıldız haritası

Başkan kim olacak?

Uzunca bir zaman ‘‘başbakan kim olacak’’ diye düşünen Türkiye, şimdi dünyanın sayılı kentlerinden biri olan İstanbul'un belediye başkanının kim olacağını merak ediyor.

Üstelik adayların her ikisi de çok güçlü. Her ikisi de başarılı ve çalışmalarıyla kendilerini kanıtlamışlar. Kısacası terazinin kefeleri birbirine denk gibi gözüküyor. Tabii görünen bu... Bir de işin gözle görünmeyen cephesi var. Yani yıldızların etkisi.

Acaba, Saadettin Tantan nasıl bir gökyüzü konumunda doğdu ve önümüzdeki günler hangi yıldızların etkisi altında bulunuyor? Ya da Ali Talip Özdemir doğum anında oluşan yıldızların etkilerini şu günlerde nasıl kullanacak?

İşte, bu soruların cevabı gökyüzünde saklı. Tabii bir de işin çok hassas bir noktası var, o da doğum zamanı...

Başkan adaylarının kendilerine ulaşmaya çalıştıysam da olmadı ve nüfus cüzdanlarında belirtilen zamanı esas olarak kabul edip astrolojik incelemeyi buna göre yaptım. Ancak, biliyorsunuz nüfus cüzdanlarında belirtilen tarih ile gerçek doğum anı genellikle tutarlı olmuyor. Ancak, tesbit ettiğim günleri incelediğim zaman göründüğü kadarıyla her iki başkan adayına da kabaca uyumlu olduğunu anlayınca incelemeyi derinleştirdim. Fakat, yine de belirtmeliyim ki, doğum zamanı ne kadar doğru ise, yaptığım inceleme de o derece doğru olacaktır.

Şimdi gelelim başkan adaylarının yıldız haritalarına... Öncelikle ilginç olan noktayı belirtmek istiyorum. Her iki adayın da doğum anında Güneş'leri lider burçlarda duruyor. Tantan, Oğlak Burcundayken, Özdemir ise, Yengeç burcundayken doğmuş. Biliyorsunuz bu iki burç birbirine karşıt konumda bulunuyorlar. Diğer ilginç nokta ise, her ikisinin de doğum anında Ay'ı Kova burcunda bulunuyor.

Güneşlerinin zıt konumda bulunuyor olması kişilik açısından birbirlerinden tamamen farklı bir karakter vermekle birlikte bilinçaltı ve duyguları idare eden Ay'ın her ikisinde de aynı burçta (Kova) bulunuyor olması, duygusal açıdan benzerlik gösterdiklerine işaret ediyor. Tabii bu arada Ay'ın diğer gezegenlerle yaptığı açılar sonucu oluşan etkileri bir kenara bırakıp sadece Ay'ın Kova burcunda bulunmasını değerlendiriyorum. Ve bu konumun evrensel hümanist duygular verdiğini belirtmek istiyorum. Şunu unutmamak gerekiyor ki, yeryüzünde yaşayan hiç kimse diğer hiç kimseye benzemez. Sadece olaylara bakışınız ve değerlendirişinizin açısı benzeyebilir. Fakat, yine de tıpatıp aynı olamyacaktır. Neyse konuyu dağıtmadan başkan adaylarının doğum haritalarını incelemeye devam edelim.

*

Sayın Tantan'ın burcu Oğlak. Ay'ı Kova Burcunda duruyor. Yükselen burcunu doğum saati olmadığı için tesbit edemedim. Ancak, Satürn ve Jüpiter'in güçlü etkileri altındayken doğmuş. Bu da ona güçlü bir irade ve disiplin veriyor. Tabii bu arada iletişim ve ilişkiler gezegeni Merkür'ün de Jüpiter-Satürn etkisinden nasibini alıyor olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu konum hem zeka, hem de organizasyon yeteneği veriyor. Böylece dirayetli bir yönetici olacağı zaten doğum anında gözüküyor. Yalnız Mars-Uranüs arasındaki güçlü etkileşim birden bire ortaya çıkacak haksızlıklara maruz kalabileceğini bu nedenle tedbirli olunması gerektiğini gösteriyor. Tabii öte yandan kişinin otoritesini ezici bir güçle ortaya koyabileceğine de işaret ediyor. Ancak, Güneş'inin Satürn ve Jüpiter ile arasındaki güçlü etki sayesinde sabırlı ve yeterli bir anlayış içinde bulunacağı ve Mars-Uranüs etkisini de olumlu biçimde kullanmayı başaracağı söylenebilir.

Şu sıralar Merkür geçişi nedeniyle yoğun bir iletişim trafiği içinde bulunuyor olması gerek. Ancak, bu Merkür enerjisini iyi biçimde kullanabilir. Geçiş yapmakta olan Mars ise, büyük beklentiler içine girip gerilim yaratacak. Ancak, başkanlık yarışının gerilimsiz olması mümkün olmadığına göre demek ki, doğum zamanı doğru. Mars aynı zamanda Ay'ına da enerji gönderiyor ve gerilimini dengelemesine yardımcı oluyor. Gökyüzünden akan güçlü enerjilere rağmen serinkanlı davranmayı başarabilir.

*

Sayın Özdemir'in burcu Yengeç. Ay'ı Kova Burcunda duruyor. Ve doğum saati bilinemediği için yükseleni tesbit edemedim. Ancak, Yengeç'in su gurubu olması nedeniyle sezgilerinin ve hassasiyetinin yüksek olduğunu hemen belirtmeliyim. En belirgin özelliği ise, son derece yüksek potansiyelli bir enerjiye sahip olması. Zira Mars'ın güçlü enerjisi Güneş'ine akıyor ve yorulmak bilmeden çalışabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda yöneticilik için gereken dirayeti verdiği söylenebilir. Tabii bununla birlikte savaşçı ve mücadeleci bir kişilik vereceğini de hemen belirtmeliyim. Bu konum Yengeç'in yumuşak otoritesini sertleştiren bir özellik. Ancak, Ay-Jüpiter arasındaki etkileşim Mars'ın sert enerjisini yumuşatacak, olumlu ve iyimser bir tavırla davranmasını sağlayacak. Bu arada Merkür'ün Ay ile arasındaki etkileşimin zeka vermekle birlikte zaman zaman mantık ve duygular arasında gidip geldiğini de işaret ediyor.

Şu sıralarda geçiş yapan Merkür, ilişkiler trafiğini adamakıllı yoğunlaştırıp kafasının karışacağını gösteriyor. Ayrıca geçiş yapmakta olan Mars'ın etkileri nedeniyle gerilim içinde bulunuyor. Eh zaten başkanlığa aday olmakta büyük bir gerilimi işaret ettiğine göre demek ki, doğum zamanı doğru. Ancak, en önemli etki, Uranüs'ün değişim rüzgarlarının esmeye başlaması. Bu arada Pluton etkisini de unutmamak gerek. Doğum anındaki Ay, şu sıralar hem Uranüs hem de Pluton'un etkisi altında bulunuyor. Bu çok güçlü bir enerji ve kişinin bilinçaltını harekete geçirip büyük değişimler yaşamasına neden olacak. Ancak, bunların pek de olumsuz olduğu söylenemez.

Genel olarak başkan adaylarının yıldız haritaları yönetici olarak doğmuş olduklarını gösteriyor. Astrolojik açıdan başka türlüsü olamazdı zaten, diyorum, Yasemin'ce...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI