Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Kozmik enerjiyle buluşanlar

Hemen bütün kültürlerde karşımıza çıkan kozmik enerjinin ne olduğunu biliyor musunuz? Mutlaka biliyorsunuzdur. ‘‘Kozmik enerji’’ denildiği anda zihninizde veya içinizde bir şeyler kıpırdıyordur. Fakat, adlandırılamayan her şey gibi bu da tanımsız, bilinmeyenlerden bir şey olarak karşınızda duruyor ve siz bilmediğinize hükmediyorsunuz.

Aslında kozmik enerjinin yaşam enerjisi olduğunu söylemek mümkün. Bütün evreni saran ve canlılık olarak tarif edilebilir ve evrensel enerji şeklinde de söylenebilir.

Hatta tanrısal enerji, ilahi enerji gibi adlar da verilebilir. Hala içinizde bir şeyler uyanmadı mı?

Günün birinde şu anda hatırlayamadığım bir laboratuvar deneyi yapılırken tesadüfen enerjinin fotoğrafı çekilir. Ve ne olduğunu incelemeye başlarlar. Sonunda bunun havada serbest halde dolaşan ‘‘yaşam enerjisi’’ olduğuna karar verirler.

Hindistan'da prana, Çin'de ‘‘Ch (Çi)’’ veya ‘‘Ki’’ adıyla bilinen yaşam enerjisi, diğer adıyla kozmik enerjinin hem içiçe bulunduğumuz, hem de bizim dışımızda bulunduğu düşünülür, ve bu enerjiyle bağlantı kurmanın yolları araştırılır. Hem de bu uğurda hayatını vakfedenlere azımsanmayacak ölçüde rastlayabilirsiniz.

Sayısız yoga öğretisinin nihai amacı kozmik enerjiyle birleşmeye dayanır. Ve hemen bütün kültürlerde sayısız metodlarla karşılaşılır. Tabii bütün bu yöntemlerin takipçileri olduğunu söylememe gerek yok.

Çeşitli isimler ve tariflerle karşınıza çıkan kozmik enerji bütün evreni ve bizi sardığına göre neden bunca uygulamaya gerek duyulduğunu düşünebilirsiniz pek tabii.

Buna karşılık üstadlar şöyle diyor;

‘‘Madde dünyasının sarıp sarmaladığı insan, bütün dikkatini dünyaya yöneltti ve tek gerçeğin gözüyle görüp eliyle tuttuğu şeyler olduğuna inandı. Kendi gerçeğinden uzaklaşıp geçici gerçeklerin peşine düştü. Dünyanın maddi kabuğu bedenini ve ruhunu sardı. Böylece evrensel enerjiyle arasındaki doğal irtibat kesildi. İşte bu yüzden şimdi, yeteneklerimize yeniden kavuşabilmek ve kozmik enerjiyle bağlantı kurabilmek için özel metodlar uygulamak gerekiyor.’’

Tabii sadece öğretilen metodları uygulamak yetmiyor. Aynı zamanda yemenize, içmenize, hatta davranışlarınıza bile dikkat etmeniz gerekiyor. Yani yalan konuşmayacaksınız. Kötü düşünmeyecek ve agresif davranmayacaksınız.

Geçenlerde ‘‘Spiritual Human Yoga’’nın Türkiye temsilcileri olan Feride ve Hasan Cansever'le bu konu üzerinde uzun uzun (Bir kaç gün) konuşmuştum. Hatta seminerlerine gidip merakımı tatmin etmek için ne gerekiyorsa, yaptım. Sonunda bu dehşetli merakım yüzünden başıma bir iş gelecek diye endişe duyuyorsam da merakımı çeken bir şey oldu mu, her şeyi unutup peşine düşüyorum. Neyse, lafı uzatmadan konuya girsem iyi olacak.

Feride diyor ki;

‘‘Buna evrensel enerji demek daha doğru olacak. Yöntemin esası şakraların aktive olmasıyla birlikte evrensel enerjiyle irtibata geçmeye dayanıyor. Zaten şakralarınız yüzde yüz aktive olduktan sonra sürekli olarak evrensel enerjiyle kontakt halinde bulunuyorsunuz. Master Dang dünyada bunu yapabilen tek kişi. Hatta Hindistan'da şakralarını aktive etmek için yıllarını vermiş yogiler Master Dang'a gelip şakralarını aktive ettiriyorlar. Tabii onlar çok hazır oldukları için bir günde bütün işlemleri tamamlıyor. Fakat, biz o yogiler gibi olmadığımız için uzun sürüyor. Derece derece, yavaş yavaş öğreniyoruz ve şakralarımız aktive oluyor.’’

Tabii derhal bunun ne çeşit bir faydası olduğunu soruyorum, şöyle diyor;

‘‘Kozmik enerjiyle kontak kurmayı başardığınız zaman sahip olduğunuz enerji kendini dengeliyor ve canlanıyor. Sağlık sorunlarınız yavaş yavaş çözülmeye başlıyor. Ayrıca, tıpkı elektrik anteni gibi kozmik enerji ile diğer insanlar arasında anten görevi görebiliyorsunuz. Yani kozmik enerjiyi hiç çaba sarfetmeden başka birine aktarabiliyorsunuz. O da sağlığına kavuşuyor.’’

Demek ki, bu kozmik enerji sağlıklı olmak için kullanılıyor. Yani bir çeşit şifa yöntemi, diyebilir miyiz, sorusuna ‘‘evet, öyle söylenebilir’’ diyor ve devam ediyor;

‘‘Sadece şifa maksadını taşımıyor. İnsanın zaman içinde farkındalığını da arttırıyor. Sanki bir çeşit hayatın anlam kazandığını söyliyebilirim. Yani benim için öyle oldu. Daha önce anlam veremediğim pek çok şey şimdi çok daha anlamlı. Ve her geçen gün daha farklı düşünceler içine giriyorum ve önceki fikirlerimin değişip geliştiğini anlıyorum. Hem evrensel enerjiyle tanıştığımdan bu yana daha sakin ve çok daha anlayışlı biri haline geldim. Bir çeşit olaylara daha yukarıdan bakmaya başladım. Yani daha yüksekten bakıp olayların nedenleri ve ayrıntılarını da kavramaya başladığımı söyliyebilirim.’’

Aman ne güzel. Yıllarca uğraşmak yerine Master Dang size bir enerji yolluyor ve şakralarınız aktive olup her şeyi anlayacak, kavrayacak hale geliyorsunuz. Bilgi hapı yutmak gibi bir şey, dediğimde, Feride gülerek, ‘‘eh, bir çeşit öyle olduğu söylenebilir. Ama, siz oturup üzerinde düşünüp yoğunlaşmazsanız ve anlamaya çalışmazsanız, bilgi hapı gibi bilgiyle dolacağınızı pek sanmıyorum. Fakat, yine de diğer insanlardan daha sağlıklı olacağınızı düşünüyorum’’ diyor.

Boşuna demiyorlar ‘‘Bilgi Çağı’’nda bulunuyoruz, diye. İşte örneği... Zamanın gizli, açıklanmayan bilgileri artık açıklanıyor ve ulu orta dolaşıyor. İsteyene çeşit çeşit her türlü bilgi ayağına kadar geliyor. Yeter ki, isteyin, diyorum, Yasemin'ce...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI