Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Mucizevi sözcük ‘‘yaparım’’

İçinizdeki gizli gücün farkında mısınız? Tabii ki, değilsiniz. Fakat, farkında olmasanız bile en azından yaşadığınız tuhaf, anlamlı rastlantıları hatırlayın. Ve farkına varın. O zaman istediklerinizi gerçekleştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. İçinizdeki gücün uyanması için şu sihirli sözcüğü söyleyebilmeniz yeterli: ‘‘Yaparım’’.

İçinizde hiçbir kuşku taşımadan ‘‘Yaparım’’ dediğiniz andan itibaren içinizdeki gizli gücü harekete geçirmiş olursunuz. Ve yapmaya başladığınız zaman içinizdeki gücün de farkına varmaya başlarsınız.

İçinizdeki yapabilme gücünün harekete geçmesiyle birlikte duyacağınız heyecan enerjinizi yükseltecektir. Yapabildiğinizi anladığınız anda duyacağınız keyif başarılı olmanızı kesinleştirecektir. Böylece kendinize olan güveniniz artacak ve yapabileceklerinizin ne kadar fazla olduğunu anlayabilmenizi sağlayacaktır.

‘‘Yaparım’’ sözcüğü içinizdeki büyük gücü ateşleyecek ilk kıvılcımdır. Sonra... Sonrası gelecektir ve kendiniz bile durup baktığınızda şaşırabileceğiniz işler başardığınızı göreceksiniz.

Önemli olan, işe sadece zor tarafından bakmamaktır. Her şeyde olduğu gibi hayatın da iki cephesi var tabii. Hangi tarafa bakarsanız onu görürsünüz. Ve gördükleriniz karşısında ürküp geri çekilirsiniz ya da olduğunuz yerde kasılıp kalırsınız.

Diğer tarafa baktığınız zaman ise her şey kolay gelir. Ancak bu da bir yanılgıdır. Tıpkı ürküten durum gibi... Fakat, hayata daima zor tarafından bakan insanlara göre yaşamanız daha kolay.

Ancak, ihtiyacınız olan gücün içinizde uyanabilmesi için her iki yüzünü de görebilmek gerekir. Başarı bunun hemen ardından gelir. Bu durum, karanlığın diğer tarafında aydınlık, aydınlığın diğer yüzünde ise karanlık olduğunu bilmek demektir. Bir şey sadece zor ya da sadece kolay ve sadece kötü ya da sadece iyi değildir.

Zorluklar karşısında metanetle durmak ve üstesinden gelmek yalnızca bilgiyle mümkün. Üstelik içinizdeki gücü harekete geçirdiğiniz andan itibaren zaten her şeyi yapabileceğinizi de anlayacaksınız.

‘‘Yaparım’’ dediğiniz andan itibaren yapabildiğinizi göreceksiniz. Tabii bu sözcüğü söylerken inanmanız şart. Öncelikle kendinizi yapabileceğinize ikna etmelisiniz. İşte, işin en zor tarafı bu...

Pek çok kişiyi ikna edebilirsiniz fakat, konu kendiniz olduğu zaman gerçekten çok zor. Fakat, imkansız değil... Bütün yapacağınız kendinize biraz zaman ayırmak o kadar...

Bunun için günün belli bir saatini sadece kendinize ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Bu zaman zarfında kendi içinizde kısa bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ediyorum.

Hatırlayabildiğiniz kadar geriye gidin. Ve kendi başınıza yaptığınız işleri düşünün. Düşünceleriniz başarısız olduğunuz konulara kayabilir. Bunlardan uzak durun. Dikkatinizi başardığınız konulara yöneltin. Bunlar çok basit işler dahi olabilir. Sakın önemsemez bir tutum içine girmeyin ve küçümsemeyin.

(Sürecek)X

YAZARIN DİĞER YAZILARI