Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Keops piramidi hakkında

Piramitler hakkında bilinenler öylesine azdır ki, günümüz teknolojisiyle bile hala esrarını korumaktadır. Bu gizemli yapılar arasında en fazla dikkat çekeni ise Keops'tur. Bu piramidin yapımında her biri 2,5 ton ağırlığında olan diktörtgen prizması biçiminde yaklaşık iki milyon üçyüz bin adet kireçtaşı bloğu kullanılmıştır. M.Ö. 5. yüzyılda Mısır'ı gezen Eflatun'a göre yapımı 22 yıl süren Keops piramidinin inşaatında çalışan işçilerden yılda yüz bin işçi çalışmayacak hale gelmiştir.

Eski Mısır dinine kısaca göz attığımız zaman dünya hayatından çok öte alemle ilgilendikleri, ruhun ölümden sonra yapacağı yolculuk ve ölümden sonraki yaşamında rahat etmesi için mezarların çeşitli yerlerine elbiseler, içecekler, yiyecekler, silahlar, altın ve kıymetli mücevherler konulmaktaydı. Tabii böyle bir adetin sonrasında mezar soygunculuğu kaçınılmaz olmuş ve bütün tehlikelerine rağmen hayli karlı bir meslek haline gelmiştir.

M.S. 850 yılında Abdullah ül Mümin adında biri hazine aramak maksadıyla Keops piramidinin kuzey duvarını delerek içeri girmeyi başarmıştır. Hatta kral ve kraliçe odalarına kadar ulaşmış, fakat hiçbir şey bulamamıştır. Açık halde duran lahitler boştur ve hiç bir kıymetli eşya da yoktur. Bunun üzerine çeşitli uzmanlar Keops'un mezar olarak kullanılmadığını iddia etmektedirler.

Keops, mezar olarak inşaa edilmediyse, ne çeşit bir maksada hizmet için yapılmıştır, bilinmez. Fakat, tesadüfen keşfedilen oldukça ilginç özelliklere sahiptir.

Örneğin, piramidin merkezine konulan maddeler uzun süre özelliklerini koruyabilmektedirler. Bu ilginç keşif ise, bir turist kafilesiyle birlikte piramidi gezmekte olan bir araştırmacının dikkatli bakışları sayesinde ortaya çıkar.

Turistlerle birlikte piramidi gezerken, etrafa atılmış meyve ve sandviç artıklarının dışında bir kaç kedi ölüsüyle karşılaşır. Dikkatini çeken taraf ise, bunların bozulmamış olmalarıdır.

Bu ilginç durum karşısında çeşitli deneyler yapılır. Keops piramidinin küçültülmüş modelleri karton, cam ve çeşitli maddelerden yapılıp bunların tam merkezleri yüksekliğine ekmek, balık gibi bazı nesneler konulur. Bu nesnelerin oldukça uzun süre tazeliğini koruduğu görülür. Bunların dışında bitmiş pillerin şarj etmesi, kullanılmış tıraş bıçaklarının kendiliğinden bilenmesi gibi ilginç tecrübeler yapılır.

Keops piramidinin küçük modelinin hangi malzemeden yapıldığı önemli değildir. Önemli olan, orijinal boyutlarının birebir küçültülmesi ve kuzey-güney, doğu-batı yönleri doğrultusunda piramidin yerleştirilmesi önemlidir. (Manyetik etki) Tabii bu arada test edeceğiniz nesnenin de uzunlamasına kuzey-güney istikametinde piramidin tam merkezine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Böylece her nerede olursanız olun, yaptığınız piramit kesin sonuç verecek ve benzer tecrübeleri siz de başarıyla tekrarlayabileceksiniz.

Bir başka ilginç tecrübe ise, yakın geçmişin ünlü büyücüsü Aleister Crowley tarafından yapılmıştır. Crowley, balayı gecesini piramidin kral odasında geçirmiş ve izlenimlerini şöyle anlatır; ‘‘Doğaüstü bazı varlıklarla irtibat kurarak onlardan bilinmeyen bilgiler aldım. Hatta bu varlıkların dikte ettirdiği bir kitap yazdım.’’

Crowley'in iddiası ne kadar doğrudur bilinmez, fakat piramidin içinde sabahlayan kişiler olmuş ve bunların ifadesine göre, kimileri çılgın ve korkutucu hayaller görmüş, kimileri Mısır tanrılarına ait vizyonlar görmüş, kimileri ise, baygınlık geçirip sabaha kadar kendilerine gelememişler.

Keops piramidinin küçültülmüş modelleriyle meditasyon yapanlara da rastlanmaktadır. Bunların ifadeleri ise, son derece rahatlatıcı olduğu yolundadır. Tabii zaman zaman çeşitli vizyonlar gördüklerini de ifade etmektedirler.


 
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI