Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

İsteklerin yarattığı baskıdan kurtulmak

Yeni bir işe girişirken endişelenmeye başlarız. Acaba olacak mı?.. Olursa nasıl olacak?... İstediğim gibi olacak mı?.. Acaba yapabilecek miyim?.. Ve buna benzer bir dizi endişe içinde kıvranırız ve bunun sonucunda bir türlü harekete geçemeyiz.

Kararsızlıklar içinde en fazla bocadalığımız zamanlar, en fazla endişe duyduğumuz zamanlardır.

Evet, kararsızlık endişenin kardeşidir. Endişeyi yaratan ise, düşüncelerimiz ve isteklerimizdir.

İsteklerimiz çok fazla olduğu zaman endişelenmeye başlarız. Çünkü, isteğimize ulaşmak için düşüncelerimiz üzerimizde baskı yaratmaya başlar.

Elbette ki, isteğimiz olmadığı zaman bir konu üzerinde çalışmak, yeni hamleler yapmak mümkün değildir. Ancak, içimizdeki istek sürekli olarak zihnimizi meşgul etmeye ve olmazsa olmaz derecesine varmaya başladığı zaman üzerimizde kuvvetli bir baskı ve buna bağlı bir gerilim yaratır.

İşte bu aşamada kuvvetli isteğimiz, hareket yeteneğimizi de kısıtlamaya başlar. Bir türlü harekete geçemeyiz. Ya da çok yavaş hareket ederiz.

Başarılı olmak için ne kadar fazla uğraşırsak, alacağımız sonuçlar o kadar zayıf olacaktır. Çünkü, isteğimizin yaratacağı gerilim yüzünden enerjimizi serbest bırakamayız.

Enerjimiz serbest kalmadığı zaman ise, istediğimiz başarıyı yakalayamayız. Sahip olduğumuz gücümüzü tam olarak ortaya koyamayız. İsteğimizden kaynaklanan düşünce ve endişeler, enerjimizin üzerinde blokasyon yaratır.

Peki, istek duyacağız fakat, duyduğumuz bu isteğin yarattığı endişeyi nasıl ortadan kaldıracağız, diye soracaksınız...

Zihninizi ve bedeninizi serbest bırakarak...

Endişelenmemeyi düşündüğünüz zaman endişe duygusu ortadan kalkmaz. Hatta bu durum bile gerilim yaratabilir.

Önce istek duyarsınız, sonra da o doğrultuda harekete geçersiniz. İşte harekete geçeceğiniz aşama çok önemli.

Bir işe başlarken düşünerek endişelenmek yerine, o işi yapmak gerekir. Ya da düşünceyle uygulama aynı anda olmalıdır. Yoksa, düşünmeye başladığınız andan itibaren endişeler de ortaya çıkacak ve hemen ardından beliren kararsızlıklar sonucu bir türlü harekete geçemeyeceksiniz.

Düşünmeden olur mu?.. Diyenler çıkabilir aranızda. Elbette ki, olmaz. İstek ve düşünceleriniz harekete geçtikten bir süre sonra dikkatinizi bu noktadan uzaklaştırmalı, böylece zihninizi ve bedeninizi serbest bırakmalısınız.

Harekete geçeceğiniz sırada artık ne istek ne de düşüncelerin baskısı üzerinizde bulunmamalı. Böylece enerjinizi serbest bırakabilir, önceden istediğiniz ve düşündüğünüz her ne varsa başarabilirsiniz.

Eyleme geçtiğiniz an, kendinizi zorlamadan sakin ve rahat olmalısınız. Olup olmayacağını düşünmeden sadece ve sadece yapmanız gerekeni yaparsanız başarı şansınız çok yüksek olacaktır. Çünkü, yeteneklerinizi tam olarak olarak kullanabileceksiniz. Potansiyelinizin tamamını ortaya koyabileceksiniz. Bu aşamada karşınıza hiçbir engel çıkmayacaktır.

Bütün engellerin üstesinden gelebilecek derecede rahat olabilmek için isteklerinizin yaratacağı baskıdan kurtulmalısınız diyorum, Yasemin'ce...


 
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI