Gündem Haberleri

  Yasemin Devrimi'nin birinci yıldönümü

  A.A.
  16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus, “Yasemin Devrimi”nin birinci yıl dönümünü dün kutladı. Devrim kutlamalarına Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ve Fas Dışişleri Bakanı Saadettin Osmani katıldı. Kutlamalarda, Türkiye'yi de Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil etti.

  Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali'nin 23 yıllık iktidarı sonrası ülkeyi terk ettiği 14 Ocak tarihini “Yasemin Devrimi”nin yıl dönümü olarak ilan eden Tunus hükümeti, dün, devrimin birinci yıl dönümünü kutladı.

  Tunus halkı da sokaklara dökülerek Tunus bayraklarıyla yürüdü, sloganlar attı. Aynı gün, Fransa'da yaşayan Tunuslular da Paris'te biraraya gelerek kutlamalar gerçekleştirdi.  

  HALK TÜM GÜN SOKAKLARDA KUTLAMA YAPTI / FOTO GALERİ

  Yasemin Devrimi'nin birinci yıl dönümü resmi kutlamalarına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kongre sarayındaki törende konuştu. Atalay, Türkiye'nin uzun ve köklü tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğu Tunus'ta olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

  Tunus halkının "İtibar ve Özgürlük Devrimi"nin birinci yıl dönümü coşkusunu paylaşmaktan onur duyduğunu dile getiren Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk hükümeti ve halkının selam ve en içten tebriklerini iletti.

  "YASEMİN DEVRİMİ BİR DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATTI"

  Tunus'un 14 Ocak devrimiyle, bölgesi başta olmak üzere, tüm ülkelere ilham kaynağı olduğunu ve dünya kamuoyunun takdirini kazandığını vurgulayan Atalay, "Dost ve kardeş Tunus halkının, bir yıl önce özgürlük, onur, adalet ve demokrasi talepleriyle gerçekleştirdiği devrim, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yeni bir çığır açmıştır, yansımaları tüm dünyada hissedilecek tarihi bir dönüşüm sürecini harekete geçirmiştir" dedi.

  Bu devrimin, özgürlük, reform ve sosyal adalet talepleriyle sokaklara dökülen halkların iradesinde hiçbir gücün duramayacağını en açık şekilde gözler önüne serdiğini ifade eden Atalay, "Bölgede değişime ve dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu başından beri vurgulamakta ve sürdürülebilir istikrarın ancak halkın huzur, güvenlik ve refahının güvence altına alınmasıyla sağlanabileceğine inanmaktayız" diye konuştu.

  "DİĞER BÖLGE ÜLKELERİNE ÖRNEK OLACAK"

  Aradan geçen bir yıllık süre zarfında Tunus'un demokratik dönüşüm sürecinde elde ettiği başarıları büyük bir memnuniyetle takdirle izlediklerini dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

  "Devrimden sadece dokuz ay gibi kısa bir süre sonra 23 Ekim 2011 tarihinde demokratik ve barışçıl bir ortamda gerçekleştirdiğiniz Ulusal Kurucu Meclis seçimleriyle, insan haklarına, temel hak ve özgürlüklere dayalı demokratik bir rejim oluşturma yolunda yeni ve tarihi bir başarı daha kazandınız. Bu başarınızın da halkları özgürlük ve demokrasi isteyen diğer bölge ülkelerine örnek olacağına inanıyorum."

  Tunus'un, Arap Baharı'nın etkilerini yaşayan ülkeler arasında, halkının özgür iradesiyle teşkil edilen meclis tarafından Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nı seçebilmiş ve hükümetini kurabilmiş ilk ülke olduğuna işaret eden Atalay, Ulusal Kurucu Meclis'in, halkın özlemlerine cevap verecek yeni bir anayasa hazırlayacağına olan inançlarının tam olduğunu kaydetti.

  "SABIR İSTEYEN BİR SÜREÇ"

  Atalay, "Tunus'un ve onu izleyen diğer dost bölge ülkelerinin girdikleri bu yeni yolun kolay olmadığını, çeşitli güçlüklerle dolu olduğunu biliyoruz. Demokrasiyi yerleştirip geliştirmek sabır isteyen uzun bir süreçtir" diyen Atalay, şöyle devam etti:

  "Türk ulusunun ve devletinin bu desteğinin artarak süreceğini özellikle belirtmek isterim. Tunus ile ilişkilerimizi ve işbirliğimizi her alanda daha da ilerletmek en büyük arzumuzdur. İtibar ve Özgürlük Devrimi Bayramınızı tekrar can-ı gönülden kutluyorum. Dost ve kardeş Tunus ulusuna bu hayırlı yolculukta Yüce Rabbimizin yardımını diliyorum."

  MARZUKİ: HER ALANDA ÖZGÜRLÜK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

  Tunus Cumhurbaşkanı Munsıf Marzuki ise yaptığı konuşmada, "Tunus'un artık her alanda özgür olması için çalışacağız" dedi. Yeni hükümet olarak devrim şehitlerinin kanlarına layık olmak istediklerini dile getiren Marzuki, Tunus devriminin genç, yaşlı herkesin katkısıyla gerçekleştiğini hatırlattı.

  Törene, Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife El Tani, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdülaziz ve pek çok davetli katıldı.

  Beşir Atalay, Yasemin Devrimi'nin kutlamaları için gittiği Tunus'ta İçişleri Bakanı Ali Larayedh ile de bir ikili görüşme gerçekleştirdi.

  ATALAY, GANNUŞİ İLE BİRARAYA GELDİ

  Başbakan Yardımcısı Atalay, Tunus'ta seçimlerden birinci parti olarak çıkan Ennahda partisinin lideri Raşid Gannuşi ile de biraraya geldi.

  Ennahda genel merkezinde gerçekleştirilen görüşmede Atalay Gannuşi'ye, "Bu devrim sürecinde, Tunus'un değişim sürecinde oynadığınız rolü de hem şahsım olarak hem parti olarak gayet yakından takip ettik. Size Allah yeni işlerinizde, yeni çalışmalarınızda İnşallah yardım etsin. Biz sizin hem bu yoğun çabanızı görmek, hem bu kardeşlik duygularını paylaşmak için buradayız" dedi.

  GANNUŞİ: TÜRKİYE'NİN KALKINMA DENEYİMİNİ BENİMSİYORUZ

  Gannuşi ise, Atalay'a teşekkür etti ve bu görüşmenin aynı zamanda Türkiye'nin yeni Tunus'a desteğinin devam edeceği konusunda somut bir delil olduğunu ifade etti. Bu desteğin Tunuslular için çok umut verici olduğunu ve Tunusluların Türkiye'ye duyduğu sevgiyi artırdığını vurgulayan Gannuşi, "Biz Türkiye'nin kalkınma deneyimini çok beğeniyoruz ve benimsiyoruz" dedi.

  Türkiye'nin çağdaş tarihinin çağdaş Tunus'un tarihine çok benzediğini ve iki ülke arasında çok ortak ve benzer noktalar bulunduğunu ifade eden Gannuşi, bu benzerliğin Türkiye tecrübesinden istifade etmelerini daha çok kolaylaştırdığını kaydetti. Atalay'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki dayanışma ve ortaklığı desteklediğini belirten Gannuşi, "Her alanda ve her düzeyde ortak çalışmalarımız olacağını umarız" dedi.

  Görüşmeye katılan TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise, "Bugün devrimin yıl dönümünde kardeşlerimizle birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Onların bu heyecanına ortak olmak, duygularını paylaşmak bizim için çok önemliydi" diye konuştu.

  Görüşmenin ardında Bakan Atalay, parti genel merkezi çıkışında Ennahda Partisinin kadın kolları üyesi bazı kadınlarla sohbet etti.

  Tunus'un Sidi Bouzid şehrinde 17 Aralık 2010 tarihinde Muhammed Bouzizi adlı bir seyyar satıcı gencin kendini yakmasıyla başlayan halk isyanı, 14 Ocak 2011 tarihinde Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin ülkesini terk edip, Suudi Arabistan'a yerleşmesiyle sona ermişti.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı