Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yasemin Devrimi’nin izinden giden Mısırlılar polisle çatışıyor

  Times
  26 Ocak 2011 - 10:39Son Güncelleme : 26 Ocak 2011 - 10:39

  Tunus’ta yaşanan “Yasemin Devrimi”nden güç alan binlerce Mısırlı, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarını sona erdirmek içinsokaklara döküldü. Protestocuları engellemek için yaklaşık 30 bin kişilik bir polis kuvveti Kahire sokaklarına konuşlandırıldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Polis, göstericilere göz yaşartıcı bomba, sopa ve suyla müdahale ederken, protestocular Kahire’nin bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirdi. Öte yandan, İskenderiye, Nil Havzası’ndaki Mansura ile Tanta ve güneydeki Assuan ile Assiut şehirlerinde de halk iktidara karşı başlatılan büyük protesto gösterilerine katıldı.

   

  Polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalarda Kahire’de bir polis, Süveyş’te iki gösterici hayatını kaybetti. En son, Irak’ın işgal edildiği 2003 yılında Mısır’da büyük gösteriler yaşanmıştı. Siyasi eylemlerin en fazla 500 kişiyi geçmediği ülkede yaşanan protestolar, Mısır'da bugüne dek eşi benzeri görülmemiş bir ayaklanma yaşandığı anlamına geliyor.

   

  Geçtiğimiz ay, yüksek gıda fiyatları ve işsizlik yüzünden ayaklanan ve hükümeti deviren Tunus’taki Yasemin Devrimi’nin ardından harekete geçen Mısırlılar, Salı günü Kahire’nin Tahrir Meydanı’nın kontrolünü ele geçirdi. 1000'in üzerinde gösterici ise Mübarek’in parti binasının önünde toplanarak protestoda bulundu.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Gazap Günü’ne denk gelen gösteriler için “sakin olunması” mesajı verirken, Mısır hükümetinin halkın isteklerini karşılama isteğinde olduğunu ifade etti.

   

  Ancak sosyal paylaşım ağları Twitter ve Facebook üzerinden organize olan göstericiler, halka kendilerine katılma çağrıları yapmaya devam ediyor.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı