Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin Boran: Yükselen burç nedir?

Yasemin BORAN

Daima yükselen burcun ne olduğu merak edilir ve öğrenmek için doğum saati gerektiğinden başka bir şey bilinmez. Kısaca tanımlamak gerekirse, yükselen burç; ‘‘doğum anında ufuk çizgisinde yükselmekte olan burç’’ demektir. Şayet güneş doğarken doğduysanız, o sırada ufuk çizgisinde güneşin yükselmekte olduğunu görürsünüz. Aynı anda Güneş'in bulunduğu burç da arkasında yükselmektedir. Mesela, güneş doğarken doğmuş bir Boğa iseniz o zaman yükselen burcunuz da Boğa olacaktır. Yani burcunuz ne olursa olsun sabah güneş doğarken doğanların yükselen burcu da aynı burçtur.

Güneş batarken doğduysanız, o zaman da burcunuzun zıt kutbunda duran burç yükselir. Mesela burcunuz Koç ise ve güneş batarken doğduysanız, o zaman Koç'un tam zıttında bulunan Terazi, yükselen burcunuz olacaktır.

Gün içinde diğer saatlerde doğanların ise, yükselen burçlarını tesbit etmek için hesaplamaları gerekir. Şimdi yükselen burcun kişiye verdiği özellikleri inceleyecek olursak kısaca şunları söyleyebiliriz: Yükselen burç, kişinin kendini nasıl gördüğünü, nasıl hissettiğini ve bunu nasıl yansıttığını belirler. Bu nedenle doğum haritasında ruh ile en çok bağlantısı olan noktadır. Aynı zamanda kişinin dış dünyayı ve gerçekleri nasıl gördüğünü, kendisini ortaya koyuş biçimini de gösterir. Geleneksel astrolojiye göre yükselen burcun, kişinin fiziksel bedeni ile dış görünüşünü de etkilediği kabul edilir. Yani kişinin bir çeşit maskesi sayılabilir diyorum, Yasemin'ce...

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI