Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin Boran: Gezegenlerin etkisi (3)

Yasemin BORAN

Gezegenlerin psikolojik etkisi dediğimiz zaman, insanların farklı duygu ve düşünceler içine girerek olağan hallerinin dalgalanmasını anlıyoruz.

Duygusal sarsıntılar, düşüncelerin etkilenmesine neden oluyor. Alışılmışın dışındaki durumlar ise, düşüncelerin karışmasına neden olabiliyor. Kısaca, duygularımız düşüncelerimizi, düşüncelerimiz de duygularımızı etkiliyor. Sonuç olarak yumurta-tavuk misalindeki paradoksa dönüşüyor.

Aslında hem duygularımızı, hem de düşüncelerimizi denetim altına almamız mümkün. Ancak, gök cisimlerinin duygularımızı ve isteklerimizi harekete geçirdiğini gözönünde bulunduracak olursak, kendi üzerimizde denetim kurabilmemiz hayli zor. Buna bir de değerlendirme biçimimizi ilave edecek olursak, psikolojik açıdan dengemizi koruyabilmemiz daha da zorlaşıyor. Ve bu durumdan sıyrılmak mümkün değilmiş gibi gözüküyor.

Fakat, imkansız gibi görünen bu durum aslında sadece görüntüden ibaret. Çünkü bu hal, bizim algılamamızdan kaynaklanıyor. Demek ki, halimizi değiştirmenin yolu ‘‘düşünce’lerimizi değiştirip düzenlememizden geçiyor.

Öncelikle öğrendiklerimizin tek ve yegane ‘‘gerçek’ olduğu fikrinden vazgeçmeliyiz. Başka gerçekler olabileceğini düşünebilmeliyiz. Zaten bu yolda düşünmeye başladığımız andan itibaren duygularımız sakinleşecek ve psikolojik açıdan dengemizi yeniden yakalayabileceğiz.

(Sürecek)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI