Ege Haberleri

EGE

  Yaşayan müze projesi gelişiyor

  İZMİR (DHA)
  08 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2012 - 17:51

  Ege Üniversitesi bünyesinde oluşturulan, Anadolu ve Balkanlarda yaşayan Türklerin kültürlerini yansıtan Etnografya Müzesi büyük ilgi görüyor.

  Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) üyelerinin bağışladıkları tarihten günümüze ayakkabı yapımı ile ilgili malzemeler müzede ayrı bir bölümde sergilenmeye başladı. EGEAYSAD yönetimi mesleklerinin bu tür bir mekanda yaşayacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Geçmişten günümüze ayakkabı yapımında kullanılan malzemelerin sergilenmeye başlanması nedeniyle EGEAYSAD yöneticileriyle bir araya gelen Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi Müdürü Cengiz Aydın “yaşayan müze projesine” bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Aydın, amaçlarının gelen ziyaretçilerin Türk tarihiyle tam anlamıyla kucaklamaları için gerçek bir atmosfer yaratmak olduğunu EGEAYSAD'ın bu bölüme kundura, çarıklar ve kundura yapımı için gerekli araç ve gereçleri bağışladığını dile getirdi.

  EGEYSAD Başkanı Erdal Durmaz, Başkan Vekili Faruk Hanoğlu, Ayakkabıcılar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Nurettin Güven, Genel Sekreter Cesur Türken getirdikleri malzemeleri kendi elleriyle yerleştirdiler. Ayakkabı yapımında kullanılan tüm malzemeler, kunduracının çalışırken giydiği kıyafetler cansız manken üzerinde sergilendi. Tam bir atölye havası yaratıldı. Tüm malzemelerin görevlerini anlatan EGEAYSAD Başkanı Erdal Durmaz, müzenin bir bölümünde sergilenen bu tarih kokan malzemelerin bazılarının isimlerinin Rumca olarak bilindiğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı