Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Yaşayan Hazine' konser verdi

  DENİZLİ (A.A)
  06 Ocak 2011 - 11:59Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 11:59

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak gösterdiği, halk sanatçısı Hayri Dev, Denizli Devlet Hastanesi çalışanları için konser verdi.

  UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülüne layık görülen, Avrupa'nın hakkında filmler çektiği ve kendi yaptığı müzik aletleriyle bestelediği türküleri tez konusu olan Hayri Dev, yaklaşık 9 ay önce Denizli Devlet Hastanesi'nde gördüğü tedaviden sonra hastane çalışanlarına konser sözünü yerine getirdi. Dev'in konserine yoğun ilgi gösteren doktor, hemşire ve sağlık çalışanları, salonu tıklım tıklım doldurdu.
  Dev, birbirinden güzel türküleri üç telli bağlamasıyla hastane çalışanları için söyledi. Kaşıkla oynayarak konseri görsel bir şölene çeviren Dev'e, oğulları Bayram ve Zafer Dev de bağlama ve türküleriyle eşlik etti.

  Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ramazan Canural, iki ulu çınarı buluşturmanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “Bu ulu çınardan birincisi 91 yıldan beri hastalarına şifa dağıtmaya devam ediyor. O artık 'sağlıkta ulu bir çınar' olarak biliniyor. Bu ulu çınarı artık Denizli'de tanımayan yok. Birincisi Denizli Devlet Hastanesi. İkinci çınar ise 78 yaşında. Bu çınar kendisine çok yakışan sekiz köşeli şapkası, üç telli curası ve hareketli türküleriyle yerelliğin ve özgünlüğün zirvesinde bir isim. Tamamıyla bizden, alabildiğine alaylı. Etrafın neşe kaynağı. Çameli'nde doğdu. 78 yıldan beri orada yaşıyor ve yerel türkülerle haşır neşir oluyor, türkülerin babası Hayri Dev” diye konuştu.

  Kendisine sadece Denizli değil, tüm Türkiye ve dünyanın ilgi göstermesine rağmen Dev'in mütevazı bir insan olduğunu ifade eden Canural, Hayri Dev'in doğallığından hiçbir şey kaybetmediğini ve geçen yıllarda UNESCO tarafından yaşayan hazine seçildiğini hatırlattı.
  Canural, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Bugün size bu ulu çınarı takdim etmenin onurunu yaşıyoruz. Tabii ulu çınar tek başına değil, dalları da var. Bunlar oğulları Zafer ve Bayram Dev. Bunlar da işin yüzeyinde dolaşan sanatçılar değil, gerçek sanatçılar ve işin hakkını veren insanlar.” Bir saat süren konserin ardından Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Canural, sanatçı Hayri Dev'e plaket takdim etti. “Koca usta” olarak anılan Hayri Dev, Başhekim Canural'a kendi eliyle yaptığı sekiz köşeli bir kasket hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı