SİVAS HABERLERİ

Yaşayan Halk Edebiyatı programları sürüyor

DHA
27.11.2017 - 16:46Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen “Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi" bu yıl da devam ediyor. Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği SİFAHOD ile imzalanan protokol kapsamında yürütülen projenin 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılış programı Selçuk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.
Programa, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Belediye Başkan Danışmanı Hamdi Dilmen, SİFAHOD Başkanı Ahmet Ayık, proje sponsoru Özel Sivas Final Temel Lisesi Müdürü Celal Kaya, aşıklar, şairler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Program SİFAHOD Başkanı Ahmet Ayık’ın selamlama konuşması ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise projenin önemine değindi.
Gelecek nesillerin kendi kültürünü tanıyarak yetişmesini sağlamak amacıyla bu projenin uygulandığını belirten Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:
"Yaşayan Halk Edebiyatı Projemizi geçen yıl yaptık. Aşıklarımız büyük bir özveri ile en az 15 okulumuzu gezdiler ve okullarımızda aşıklık geleneğimizle ilgili çalışmalar yaptılar. Bu proje ile Türk Dili ve Edebiyatı dersimizin içerisinde yer alan halk edebiyatı konularını yaşayarak öğrenmenizi sağlamak. Öğrencilerimiz, bu dersi işlerken bir aşık, bağlama nedir, koşma, atışma nedir görmeden mezun oluyorlar. Oysa Sivas, aşıklık geleneğinin olduğu kadim bir şehir. Sivas’ın ne tarafına bakarsanız âşıklar, şairler, ozanlar çıkıyor. İşte Aşık İsmeti, diğer aşıklarımız, şairlerimiz canlı birer örnek olarak buradalar. Ruhsati Baba’nın Aşık Veysel’in, Pir Sultan Abdal’ın memleketindeyiz. Buradaki çocuklarımız bu kültürden habersiz büyürlerse eksiklik olur diye bu projeyi başlattık. Geçen sene bu projeyi uyguladık bu sene de hem aşıklar derneğimiz, hem okullarımız hem de biz devam ettirmek istedik. İlk programı da Selçuk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriyoruz. 15-20 sene sonra Türkiye’yi bu çocuklarımız yönetecekler. İşte bu çocuklarımız bizim kültürümüzden, geleneğimizden kopmasınlar istiyoruz. Daha önce de söyledim; türkü dinlemek Türk’ü dinlemektir. Türkü dinlemek ülkeyi dinlemektir, memleketin derdiyle dertlenmek, hemhal olmaktır." 
Konuşmaların ardından Sivaslı Şair Aşık İsmeti şiir okudu ve öğrencilere hitap etti. İsmeti, "Bu ülkenin sizlere ihtiyacı var. Sizlerin derslerinizdeki başarılarınız bizlere gurur veriyor. Her biriniz benim torunlarımsınız. Sizin yeriniz benim gönlümdür. Okuyacağım şiirler sizlere armağanımdır. Siz siz olun, çalışmaktan, gayret göstermekten geri durmayın. Ülkemizin geleceği sizlersiniz." şeklinde konuştu.
İsmeti’nin ardından Aşık Erkani ve Aşık Eroğlu sahne aldı. Erkani ve Eroğlu, atışmaları ile büyük beğeni topladı. Daha sonra Sivas Devlet Türk Halk Müziği Sanatçıları Sait Döşkaya ve Mehmet Ali Ünalmışer halk müziğinden örnekler sundu.
 Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi yıl boyunca il merkezindeki 22 lise ve 2 ortaokulda gerçekleştirilecek programlarla devam edecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaşayan Halk Edebiyatı programları sürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ağustos 2019, Çarşamba
 • İmsak
  04:10
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:29
 • Yatsı
  20:54
Sayfa Başı