Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Hipertansiyona ameliyatlı tedavi

BURSA (A.A)
3 Kasım 2011
Hipertansiyona ameliyatlı tedavi

Avrupa'da uygulanan ve kısa süre önce Türkiye'ye getirilen yöntemle, böbrek atardamarı etrafındaki sempatik sinir ağlarının radyofrekans ile yakılarak tansiyonun düşürülmesi sağlanıyor.

Yöntem, Bursa'da ilk kez 75 yaşında, 6 ilaç içmesine rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan bir kadına uygulandı. Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baybars Türel, yaptığı açıklamada, yöntemin 3-4 yıldır başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulandığını belirterek, “İlk deneysel olarak başlandı. Son 1-2 sene içinde Avrupa ülkelerinde ve Avustralya'da rutin uygulama içine girdi. Biz de 9 ay önce bu işin öncüsü Almanya'ya gittik ve yetkililerden kurs aldık” dedi.

YÖNTEM EN AZ 3 İLAÇ İÇEN HASTALARA UYGULANIYOR

Türkiye'ye yeni getirilen yöntemi sadece dirençli hipertansiyon hastalarına uyguladıklarını ifade eden Türel, şöyle devam etti:
“Yani yöntem, en az günde 3 ilaç içmesine rağmen tansiyonları kontrol dışı seyreden hastalara uygulanıyor. Bu çok ciddi bir toplum sağlığı sorunu. Hastalar ilaç tedavisine uygun olsa dahi yaklaşık yüzde 5'inde tansiyon yine kontrol dışı kalıyor. Bu uygulamada ilk olarak kasık bölgesi uyuşturulup, hastaya uygun şekilde ağrı kesiciler veriliyor. Kasık bölgesindeki son atardamarda noktasal bir delik açılarak kateter yardımı ile röntgen ışını böbrek atardamarları içerine ilerletilir. Her iki taraftaki böbrek atardamarları içerisinde uygun bölgelere radyofrekansı enerjisi verilir. Çünkü bu sinir ağından kaynaklanan sinyallerin hipertansiyonun gelişmesinde rol oynadığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu işlem ortalama bir saat sürüyor.”

Türel, ameliyatın ardından 3-6 aylık devam eden süreçte hipertansiyonun çok daha kontrol edilebilir seviyelere çekildiğini kaydederek, “Bize yeni bir yöntem sağlanmış durumda. Tabiri caizse yeni bir çığır açılmış durumda. Bizim hastamız oldukça dertli bir hastaydı. Tansiyonu kontrol dışıydı ve gece bile düşmüyordu. Uygulamanın ertesi günü tansiyonun normal seviyelerine düştüğünü gördük. Bu bizi de şaşırttı. En az 6 ay bir süreç bekliyorduk. Şimdi belki de bazı ilaçlarını kesme yoluna gidebiliyoruz” diye konuştu.

Ameliyat sonrası hasta yatağında soruları yanıtlayan 75 yaşındaki Nevin Becer, 7 yıldır hipertansiyon hastası olduğuna dikkat çekerek, “Şu an o kadar iyiyim ki anlatamam. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Daha önce fazla bir şey yiyemiyordum. Yolda yürürken düşecek gibi oluyordum. Uykumda bile rahat değildim. Bunlar herhalde artık olmayacak, çünkü tansiyonum çok düştü ve çok iyi hissediyorum” dedi.

Nevin Şener'in refakatçisi Dilek Şen ise annesinin günde 6-7 ilaç içtiğini vurgulayarak, “Vücudu sakin olduğu halde gece gündüz tansiyonu hiç düşmedi. Çok üzülüyorduk. Doktoru 'bu kadar ilacı bilfiil içse ayakta duramaz' diyordu. Sonradan bu uygulamanın Türkiye'ye getirildiğini duyduk ve geldik. Şimdi çok mutluyuz ve sağlıklıyız” diye konuştu.

 

 

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/11/2011 - 16:57
Tabii canim, bir kilo domates fiyatina yapilmasi gereken bir tedavi bu.
1
2
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/11/2011 - 12:07
İnsanları kesip biçip parasını almak için akıllaraına ne gelirse yapıyorlar. Peki yakılan o sinirleri tekrar canlandırabilirler mi?
3
11
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/11/2011 - 20:18
Tv seyretmediğiimiz halde hipertansiyon var desek hala komiklik yapar gülermisiniz...ve sağlımızın maliyeti olamaz desem hala devam hesaplarmısınız?????
9
2
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/11/2011 - 15:42
TANSİYON HASTASI OLMAMAK İÇİN . TV LARDA HABERLERİ DİNLEMİYECEKSİN. HABER ÖNCESİ TANSİYONUNU ÖLÇ . 12--8 HABER SONRASI. YÜKSEK 13-14
35
3
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/11/2011 - 14:30
Bu reklamın pardon haberin ilk yayınlandığı TV programında işin maliyetinden de bahsedilmişti. Acaba burada neden belirtilmiyor? Çok fahiş olduğunun farkına varıldığı için olabilir mi?
28
2
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding