Sahte gıda raporu: Gıda terörü

ANKARA (A.A)
28 Haziran 2011
Sahte gıda raporu: terör

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'de gıda denetimi ve kontrolünde ciddi sorunlar olduğunu belirterek, “Ülkemizde maalesef yeterli bir denetim uygulandığını söyleyebilmek mümkün değildir. Türkiye'de çok ciddi şekilde gıda terörü vardır” dedi.

Yetkin, gıda ve içki sahteciliği konusunda İçkale Otelinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de son dönemde gıda maddeleri üzerinde yapılan sahteciliklerde büyük bir artış görüldüğünü söyledi.
Sahte gıdalarla ilgili olarak bir araştırma yaptıklarını anlatan Yetkin, piyasada en çok rastlanan sahtecilik örnekleri ve yapılma biçimlerini şöyle sıraladı:

- Üretim tarihi geçmiş, küflenmiş peynirin yeniden eritilip kalıplara dökülerek kaşar veya krem peynire dönüştürülmesi,

- Boyanmış iç yağdan kıyma yapılması,

- Zeytinyağına rafine ay çiçeği, kanola, fındık yağı karıştırılması,

- Salam, sosis ve sucukların içine deri, sakatat ve etsel atıklar ile baharatlanmış soyanın karıştırılması,

- Zeytinlerin kimyasal boya ile siyahlaştırılması,

- Sütün yağının alınarak yağ yerine margarin karıştırılması,

- Sahte pekmez ve sahte çikolatalar üretilmesi,

- Sarımsağın kireç suyunda soyularak, sucuk, salam imalatında kullanılması,

- Toz ve pul biberlere kiremit tozu karıştırılması,

- Baharatların içine kurutulmuş ot ve saman karıştırılması,

- Tatlandırıcı ve şeker karışımlı sahte bal yapılması,

- Deri, bağırsak, paça ve sakatatların 'tavuk döner' hazırlanmasında kullanılması,

- Metil alkol içeren sahte içkiler üretilmesi,

- Gıdaların üretim aşamasında bilinçsizce ilave edilen tatlandırıcı, lezzet verici ve koruyucu maddeler kullanılması.”

SAHTE İÇKİDE ŞEHİR EFSANESİ DEĞİL GERÇEK


“YETERLİ DENETİM YOK”

Yetkin, gıda denetimi ve kontrolünde ciddi sorunlar olduğunu ifade eden Yetkin, “Ülkemizde maalesef yeterli bir denetim uygulandığını söyleyebilmek mümkün değildir. Türkiye'de çok ciddi şekilde gıda terörü vardır” diye konuştu.
Türkiye'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığına kayıtlı gıda üreten işletme sayısının yaklaşık 40 bin, gıda satan ve dağıtan iş yeri sayısının ise 500 bin civarında olduğunu ifade eden Yetkin, ancak gıda denetçisi sayısının sadece 4 bin 600 olduğunu kaydetti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesindeki gıda denetçilerinin sayısının artırılması gerektiğine işaret eden Yetkin, “4 bin 600 denetçiyle 500 bin işyerinin sağlıklı bir şekilde denetlenmeyeceği ve bu sayının acil olarak artırılması gerektiği açıktır” diye konuştu.
Tüketicilerin alışveriş yaparken bilinçli davranmasının önemine dikkati çeken Yetkin, açık ortamlarda satılan ürünlerin satın alınmaması, bilinen markaların tercih edilmesi, güvenilir satış noktalarından alış veriş yapılması, satın alınan ürünlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığının üretim izninin olması, ürünlerde son kullanma tarihine bakılması gerektiğini söyledi.
Yetkin, sahte içki konusunda ne tür tedbirlerin alınabileceğine ilişkin bir soru üzerine, yerel yöneticilerin ve tarım il müdürlükleri yetkililerinin bu konuda denetimlerini artırması gerektiğini kaydetti. İçkilerde çok yüksek vergi oranlarının bulunduğunu belirten Yetkin, bunun da sahte içkiyi teşvik ettiğini öne sürdü.

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2011 - 13:36
UTANIN BIRDE MÜSLÜMANLIK YAPIYORLAR MILLETE YEDIRDIKLERINE BAKIN VICDANSIZLAR..HIRISTIYAN AVRUPA"YI ÖRNEK ALIN BU KADAR SAHTEKARLIK ASLA GÖRÜLMEMISTIR.SAGLIK BAKANLIGI YALNIZ KURUM OLARAK MI VAR ? ISLEVI NEDIR ?UMURLARINDA MI VATANDAS KOLTUKLARINDA OTURUP MAASLARINI ALIP KEYFINE BAKIYORLAR.
4
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2011 - 13:19
ne ceza veriliyor? Bizim insanlarımız çok saf; birini mi öldürmek istiyorsun,üreticiliğe başla,o kişiye bedava tarafından sahte ürünlerinden bol bol ver,kerata ölmesin,sürünsün! Sen de hiç bir ceza almazsın! En ufak bir sahtekarlık yapana müebbet hapis cezası verilse buna Faşistlik diyenin alnını ka
1
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2011 - 13:15
Bu konuda hani BAŞBAKAN'ın seçim meydanlarında sık sık tekrarladığı ''olmaya devlet cihanda.... sözlerinden de yola çıkarak diyorum ki, hiç bir mazeret kabul etmeden tek suçlu Hükumettir!
4
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2011 - 12:22
Bu çekimler 6 yıl sürmüştür. Film içersinde dev gıda firmaları dediğimiz tröstlerin gerçek dava duruşmaları da vardır. Bu firmaların arkasında Bush, Clinton' nun yanısıra birçok ünlü senatörde bulunmaktadır.Ve bunların uzantısı markalar Türkiye'de de bulunmaktadır.
2
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2011 - 12:41
BU ÜLKEYİ KİMLER İDARE EDİYOR, SAĞLIĞIMIZLA NASIL OYNUYORLAR HEPSİ ORTADA., AMA NE YAZIKKİ SEÇTİĞİMİZ İNSANLAR EĞİTİMSİZ OLUNCA,, DENETİME ve OTMASYONA ÖNEM VERİLMEYİNCE BUDA KAÇINILMAZ SON OLUYOR.,
YANİ ANLIYACAĞINIZ HEPİMİZ ALLAHA EMANETİZ.
7
1
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding