Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Eylül 2015 Cuma 21:47

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri

Hangi mevsimde hangi balık

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 26 Kasım 2010
Hangi mevsimde hangi balık
Aylara göre hangi balıkları tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kurduğu balık lokantası zinciriyle ismini duyuran Fevzi Çimşit (Fevzi Hoca), aylara göre tüketilebilecek balıkları anlattı. Balık türleri ve pişirme şekilleri konusunda 3 kitap yazan Fevzi Hoca, her mevsim ve ayın kendine göre karakteristik özellikleri olduğunu, bunun balık kalitesini, lezzetini ve miktarını etkilediğini söyledi.

Ekim ayında, yaz mevsimini Karadeniz'de geçiren balıkların Marmara'ya göçe başladığını ifade eden Çimşit, “Bu nedenle balık bol miktarda çıkar. Palamut ve lüferin yağlanıp lezzetlendiği dönemdir. Ayrıca çinekop, eşkina, levrek, mezgit, barbunya, istavrit, zargana balıkları da bol miktarda çıkar” dedi.

İçinde bulunduğumuz Kasım ayında ise “sofraların gülü, balıkların şahı, gönüllerin sultanı, güler yüzlü” hamsinin sahneye çıktığını dile getiren Çimşit, “Ayrıca lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit bol miktarda çıkar ve çok lezzetli durumdadır” diye konuştu.

Sakallanan hamsi Şubat'ta gider

Aralık ayında da hamsi, palamut, lüfer, çinekop, kalkan, barbunya, mezgit ve istavritin bol ve lezzetli olduğunu vurgulayan Çimşit, şöyle devam etti:

“Ocak ayında hamsi tam yağlı durumdadır. Mezgit, çinekop, palamut, tirsi, zargana ve istavrit hem lezzetini korur hem de bol miktarda tutulur. Şubat ayında ise hamsi yağını ve lezzetini kaybedip sakal bırakmaya başlayınca bizim de ona olan ilgimiz azalmaya başlar. Bunu hisseden hamsi tekrar Azak Denizi'ne yol almaya başlar. Bunun yerini kalkan balığı doldurur. Ayrıca istavrit, zargana, mezgit yine sofralarımızı süslemeye devam eder.”

Çimşit, mart ayında tirsi, kalkan ve kefalin lezzetli olduğunu dile getirerek, “Bu ayda barbunya bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir. Mezgit, zargana, istavrit yine sofraları süsler” dedi.

Kalkan ve barbunyanın en bol ve en lezzetli ayının Nisan olduğunu anlatan Çimşit, “Eskina, karagöz, mezgit, istavrit yine bol çıkar. Eşkinanın en az kalkan kadar lezzetli olduğu dönemdir” diye konuştu.

Haziran'da balık azalmaya başlar

Fevzi Çimşit, diğer aylara özgü balıkları ise şöyle sıraladı:

“Mayısta kalkan, barbunya, iskorpit bol miktarda çıkar. İskorpit görüntü olarak çirkin, sevimsiz, ayıklanması da zahmetli olmasına karşın buna değer. Çünkü eti beyaz ve lezzetlidir. Özellikle çorbası ve buğulaması çok güzel olur. Mezgit ve istavrit yine bizimledir.

Haziran, balığın azalmaya başladığı aydır. Mezgit, levrek, az da olsa barbunya çıkar. Ancak bu ayda en güzel balık karagözdür. Karagöz haziran ayında yağlanıp lezzetlenmiştir. Temmuz ise balığın en kıt olduğu aydır. Levrek ve çipurayla bu açık kapatılmaya çalışılır. Mezgit, istavrit azalmakla birlikte yine sofralarımızı süsler. Ağustosta çingine palamudu sezonu açar. İskorpit, izmarit, zargana, mezgit ve istavrit, balık sevenlerledir. Eylülde de palamut, yağmur suyunu yedikçe irileşmeye başlar. Tam yağlanmadığından ızgarası tercih edilmez. Genelde tava ve ekşilisi tercih edilir. Lüfer tezgahlarda yavaş yavaş görünür. Tirsi, izmarit, mezgit, barbunya, istavrit, zargana bol miktarda çıkar.”


  Yorum Sayısı 3 / 11     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Papua Newguinea 14/11/2010 - 22:48
Sabah sahile çıktım. Deniz kırmızıydı. Mevkii Yeşilköy.
Benden söylemesi.
Ha bir de keskin bir kimyasal koku vardı.
Çok İyi %19 İyi %20 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %20
metin sayilir 14/11/2010 - 19:58
KARDESIM NE DE GÜZEL ANLATIYORSUN MEVSIMINE GÖRE BALIK YEMELI DIYE BENIM HALKIM ETI YIYEMIYORKI ALTIN FIYATINA MEVSIMINE GÖRE BALIK YESIN.TÜRKIYENIN ÜC TARAFI DENIZLE CEVRILI BALIK ETI YEMIYEN KAC YÜZBIN INSANLAR VARDIRMEMLEKETIMDE.
Çok İyi %19 İyi %20 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
yavuz kocabalkan 14/11/2010 - 19:32
sayın çimşit sanırım her haziranda yaglanan ve denizlerimizde hamsiden sonra en çok tutulan SARDALYA yı unutmuş gibi görünüyo,hele ki asma yapragındaki ızgarası mükemmel olur,üç tarafımızın denizlerlle çevrili olmasına ragmen hala denizcilik bakanlığının olmaması
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
Anıl Bilge
DERYA TULUMBACI
Yüz Yılın Devlet Adamı MUSTAFAKEMALATATÜRKÜNİZİNDEYİM
FIKRET AHSENBÖRE
deniz ilgün
muhittin erdoğan
Mustafa Can
bora toprak
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 11     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH