Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 11:51

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri

Huzursuz bacak sendromu

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
29 Eylül 2010
Huzursuz bacak sendromu
Gündüz sorun yok ama gece yatağa uzandığınızda başlıyor. Bacaklarınızda bir uyuşma, yanma var. Adı huzursuz bacak sendromu.

cigdemisler@hurriyet.com.tr

 

Yaşam kalitesini bozan huzursuz bacak sendromunun belli bir nedeni yok, tetikleyen sebepleri var. Her gün uykuya dalmadan önce ortaya çıkıyor. İlerlediği durumlarda akşam saatlerinde başlayabiliyor. Daha çok bacakları etkiliyor nadiren kollarda da görülebiliyor. Tedavi ediliyor ama nedensiz yeniden ortaya çıkabiliyor. Bu ilginç hastalıkla ilgili sorularımızı İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Hüsniye Aslan'a sorduk:

 

Çiğdem İŞLER yazıyor
hurriyet.com.tr

- Nedir bu huzursuz bacak sendromu?

Huzursuz bacak sendromu yani 'restless sendromu', hasta yattıktan kısa bir süre sonra her iki bacağında uyuşma, ürperme, karıncalanma, yanma şeklinde hastanın da tarif edemediği belirtilerle ortaya çıkıyor. Hasta bu rahatsızlığı gidermek için sürekli bacaklarını hareket ettirmek istiyor, ayağa kalkıp yürümek istiyor. Böyle yaptığında geçiyor, biraz dinlendiğinde yeniden başlıyor. Bu yüzden de uykusuzluğa neden oluyor. Daha çok 40'lı 50'li yaşlarda özellikle 60'lı yaşlarda görülüyor. Başlangıçta hafif olabilir ama ilerledikçe hastaya daha çok sıkıntı verebiliyor.

 

- Birdenbire mi ortaya çıkıyor?

 

Önce 2-3 gecede bir kendini gösteriyor. Onu da belki yorgunluğa veriyorsun. O an 'bugün dizim ağrıdı işte bacaklarımda rahatsızlık var' diyebiliyorsun. Bu belirtileri gidermek için ayaklarını sallamaya başlıyorsun. Bir süre sonra ayak sallamak, çok hareket ettirmek yetmiyor, kalkıp yürümeye başlıyorsun. Kalkıp yürümeye başladığı dönemlerde artık sinirbozucu olmuş oluyor. Bu durum doktora getiriyor. 

 

- Ne sebep oluyor bu rahatsızlıklara?

Vakaların üçte biride ailesel geçişler var ama tam olarak kanıtlanmamış. Çoğu vaka 'idiyopatik' yani sebepsiz bir neden. Tetikleyen nedenler var, sigara, alkol, aşırı kafein, obezite, gebelik, mide ilaçları, diyabet, tiroid bozuklukları, demir eksiklikleri anemisi. Türkiye'de anemi ve demir eksikliği çok sık görülen hastalıklardır. 
 

/_np/3643/11533643.gif- Psikolojik olabilir mi?

 

Bu belirtiler, kas hastalığı, dolaşım hastalığı ya da huzursuz bacak çıkabilir. Ayırt edilmesi lazım. Hasta geldiğinde önce rutin biyokimyasal tetkik istiyoruz. Guatr için troid hormonlarına bakıyoruz. Şekerine, mutlaka demirine, demir bağlamasına bakıyoruz. Bu testlerde çıkan sonuca göre yönlendirme yapıyoruz. EMG istiyoruz. Ama huzursuz bacakta kesin tanı ancak hastanın anlattıklarıyla konulabilir. Çok emin olunamıyorsa polisomnografi (uyku testi) yaparak teşhis koyuyoruz. Uyku testinde hastanın uykuya dalma esnasında ya da uykudayken de görülebiliyor. Tanı konduktan sonra tedavisine geçiyoruz. Tahlillerden sonra bir neden bulduysak, önce o nedenin tedavi edilmesi lazım. Demir eksikliği varsa ve bu tedavi edildiğinde hem huzursuz bacak ortadan yok oluyor, hem hasta rahatlıyor, hem de uykusuzluk kalkıyor. 

 

- Yaşam şekli etkiliyor mu?

 

Kesinlikle. Gece geç saatlerde kafein alınması, alkol kullanması, sigara içmesi, egzersizin olmadığı bir hayat, kilo çok etkiliyor. Mesela spor da etkileyebiliyor. Uykuya yakın saatlerde spor yapmak iyi değil. Bazı insanlar akşam saatlerde spor yapar, önerdiğimiz bir durum değil.

 

/_np/3671/11533671.gif- Yeni bir hastalık mı bu?

Önceden bu şikayetlerle gelen çok az hasta vardı. Biz teşhis ediyorduk ama şimdi insanların çoğu öğrendi böyle bir hastalık olduğunu. Dolayısıyla bilinçli bir şekilde geliyor hastalar. Yeni bir hastalık değil ama algılanmıyordu. Kişi doktora gitmiyor, ağrı kesicilere başvuruyordu. Ama ağrı kesici alınmamalı, çünkü yanıt vermez. Ağrılı bir bacak durumudur huzursuz bacak, ağrı yapar ama ağrı kesicilerle bu ağrıyı kesemezsiniz.

 

- Nasıl tedavi edilir ?

 

Parkinson hastalığında kullandığımız birtakım ilaçlar var onları kullanıyoruz. Hastaların çoğu bundan fayda görüyor. Hastaların yüzde 80-90'ı, ilaç aldıktan sonra çok rahatladığını ve rahat uyuduğunu ifade ediyor.

 

- İlaç kısa süre kullanıyor ama değil mi?

 

Sürekli kullanması gerekiyor arada bir kesebilir almayı ama biz sürekli kullanmasını öneriyoruz. Çünkü rahat uyumak sağlıklı yaşam için gerekli. Çünkü huzursuz bacak sendromu uykusuzluk yapıyor. Neden uyuyamıyor çünkü bacaklarında bir gariplik var.

 

- 40-50'li yaşlarda daha sık görülüyor dediniz, peki gençlerde var mı?

Gençlerde çok nadir. Ama demir eksikliği varsa zeminde, hipotiroidi ya da obezite varsa huzursuz bacak ortaya çıkabilir.

 

- Dünyada durum nasıl?

 

Dünyada daha sık görülen bir hastalık. Tedavisi için de benzer ilaçlar kullanılıyor.

  

- Kadınlarda mı erkeklerde mi daha çok görülüyor?

 

Kadınlarda daha çok, çünkü kadınlarda demir eksikliği, anemi daha fazla.

 

- Altında yatan en büyük neden demir eksikliği, değil mi?

 

Tedavi edilebilen kolay nedenlerden biri demir eksikliği. Ama diğer yandan yaşam şeklini düzeltmesi lazım, kafein, alkol, sigara kullanımı... Bunların terk edilmesi lazım. Çok da korkulacak bir hastalık değil.    Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
yaman ünye 28/09/2010 - 0:19
50 yaşında bu rahatsızlık oldu, üniversitenin kalp damar hastalıkları bölümüne gittim inceleme yaptılar ve teşhis koyamadılar 9 yıl çektim bu rahatsızlığı. Günde 10 bardaktan fazla çay içiyordum. Çaya şeker koymadan içmeye başladım ve bu dertten kurtuldum. Hayatınızdan şekeri çıkarın ve kurtulun.
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %19 Beğenmedim %19
Salahaddin EYYUBİ 15/09/2010 - 8:07
Alkolün sayısız zararlarına bir tane daha eklenmiş oluyor.
Çok İyi %19 İyi %20 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %20
orhan ikizkaya 14/09/2010 - 18:30
Kendi Tecrübem oldugu icin, Kesinlikle Magnezyum eksikligi. Doktorum acilen Magnezyum tableti almami önerdi.
Ve 3 senedir düzenli aliyorum Cok iyi geldi. Sorunlarim tamamen gitti.
Magnezyum eksiklerinde ne gibi rahatsizliklar ortaya cikiyor Internette lütven okuyun.
Cok faydasini görüceksiniz.
Z
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
SERKAN ÜMİT
kemal kamil
faruk gür
çağrı zordemirer
Ayda Akol
annemin hastalığı mutlaka okuyun!!!
murat örten
Selim yılmaz
eşref kara
tatli cadi
BaSaR BaSaRaN
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH