Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 04:34

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri

Erken boşalmanın nedeni bulundu

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Kübra POLAT / DHA 11 Mayıs 2010
Erken boşalmanın nedeni bulundu
Erken boşalma konusunda tartışılan son iddiaya göre, bu durum sonradan kazanılmış bir refleks ve geçmiş zamanlardan geliyor.

Erken boşalma konusunun erkeklerin sık yaşadığı cinsel sorunlardan biri olduğunu belirten Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, denetimsiz boşalmanın doğuşunun vahşi hayata dayandığını söyledi.

Canatar, “Erken boşalma kazanılmış bir reflekstir. Çok eski devirlerde ilkel çağlarda insanlar cinsel ilişkide bulunurken bir yandan da her an vahşi bir hayvanın saldırabileceği korkusunu yaşardı. Bu açıdan bakıldığında erken boşalma ilkel bir savunmadır” dedi.

Cinsel ilişki sırasında tarafların en savunmasız halde bulunduklarını vurgulayan Canatar, "Bu, hem dışarıdan gelebilecek fiziksel tehlikeler olabileceği gibi, hem de başka bir insanla özel bir anı paylaşma ve ona karşı korunmasız durumda olmanın yaratabileceği tehlikedir. Yani erkek bazen bu yakınlıktan korkabilir ve yakınlığa karşı bir koruma kalkanı olarak da erken boşalma ortaya çıkabilir. Erkekler, bu durumdan ötürü cinsel organlarını suçlarlar ve kontrol edemedikleri için de kendilerini suçlarlar. Oysa ki olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir" dedi.

Kabul etmek kolay değil

Canatar, cinsel performansın erkekliğin göstergesi olarak değerlendirilmesi nedeniyle sorunla karşılaşmanın ve bunu kabul etmenin erkek için kolay olmadığını, erken boşalma nedeniyle birçok erkeğin partnerinden utandığını ve özür dilediğini, bunun da yanlış bir davranış olduğunu keydetti.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı, bu sorunu yaşayan erkeklerin genel özelliklerini de şöyle özetledi:

“Hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma, hızlı konuşma, her konuda aceleci ve sabırsız davranma, çabuk sinirlenme, stresli ve gerginlik, kontrolsüz davranışlar, çok çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı ruh hali, çocukluklarında babalarıyla sorunlar yaşama ve yataklarını ıslatmış olma, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı olan.”  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
çok eskiye gitmeye gerek yok 02/05/2010 - 10:32
bu bilim adamlarıda neden bulamayınca suçu hep ilk insanlara atarlar. çok eskiye gitmeye gerek yok erken boşalmanın sebebi, genç yaşta, matürbasyon yaparken anneye babaya yakalanmıyım korkusuyla bir an önce sonlandırmaya çalışmaktır.
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %20 Kötü %19 Beğenmedim %20
ayhan erduran 02/05/2010 - 1:38
PREZERVATİV KULLANSINLAR..BU SORUNU ÇÖZER..
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
kedi heathcliff 01/05/2010 - 11:44
Herşeye de bir bahaneniz var.
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
Mehmet ari
ÖKÜZ Amet
dan brown
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH