Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 10:29

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri

Bu belirtiler beyin tümörünü işaret ediyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Nilgün YILDIZ 6 Nisan 2010
Bu belirtiler beyin tümörünü işaret ediyor
İnsan vücudunda görülen tümörlerin yüzde 10'u sinir sistemi dokularından oluşur. Bunların yüzde 80-90'ı da beyin içinde gelişir. Yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde rastlanabilen beyin tümörleri, orta yaş sonrası özelikle kanserli hastaların büyük bölümünde kanserin yayılması sonucu yaygın olarak görülebiliyor.

İŞTE BEYİN TÜMÖRÜNÜN DİKKATE ALINMASI GEREKEN BELİRTİLERİ

 

nyildiz@hurriyet.com.tr

 

Beyin tümörlerin yaklaşık üçte ikisi bu şekilde beyine sıçrama sonrası görülür. Beyin tümörleri için en önemli ayırt edici

Nilgün YILDIZ yazıyor
hurriyet.com.tr

nokta ise bu ağrıya mide bulantısı ve kusmanın eşlik etmesi oluyor. Ancak her hastalıkta olduğu gibi beyin tümörlerinde de erken teşhis kuşkusuz hem çoğu zaman hastaların hayatını kurtaran bir faktör olurken, hem de yaşam konforunu büyük ölçüde etkileyebiliyor. Beyindeki tümörün yerleşim yerine göre şikâyetler değişebilir. Peki, beyin tümörlerinin habercileri nelerdir, diğer hastalıklardan nasıl ayırt edilebilir ve nasıl tedavi edilebilir? Tüm bu soruların yanıtlarını Alman Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Arıca verdi:

Yeni doğan çocuklar da risk altında

 

Beyin tümörleri hangi yaşlarda görülür?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülürler. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların büyük bir bölümünde kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir.

 

Beyin Tümörlerinin oluşumunun sebebi nedir?

Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliği gibi birçok faktör bu konuda suçlanmaktadır.

 

Erken teşhisin önemi nedir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bunun için hastanın bedeninde olan değişiklikleri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekmektedir.

 

Beyin tümörünün erken belirtileri var mıdır, bunlar nelerdir?

Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Arıca

Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafatasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar beyin tümörü belirtisi olabilir.

Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir.

Baş ağrısı görülmeyebilir

 

Her baş ağrısı beyin tümörünü mü işaret eder, ilk işaret baş ağrısı mıdır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması ön planda migren gibi tümör dışı patolojileri düşündürür. Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör beyin içerisindeki yerleşimi ile uyumlu olarak belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı ve diğer belirtiler daha sık ve gürültülü görülürken yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin adapte olarak tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.

 

Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir?

Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek:

 

Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.

 

İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi; Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır.

 

Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.

   Yorum Sayısı 3 / 14     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
aliye erkan 23/03/2010 - 23:15
ben 6 ocak 2008de beyin ameliyatı geçirdimbi kısmı alındı tümörün daha sonra 13 ocakta ikinci ameliyatımı oldum o zaman 22 yaşındaydım gayet sagliklıyım şu anda bendeki de iyi huylu fakat ciddi bir tümördü ciddi baş agrıları halsizlik ve uyuşmalar yaşadım ama şu anda çok iyiyim allahıma şükür
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
gürcan demirel 23/03/2010 - 20:16
annemde 12 yıl önce süpürge yaparken başında bir ağırlık olduğunu hissederek,sinir doktoruna gidiyor ve çekilen tomografide ceviz büyüklüğünde ur tespit edildi ve derhal ameliyat oldu,çok şükür iyi huylu denen tümör olduğundan şu an çok sağlıklı,bedenimizdeki en ufak değişimi dikkate almak zorundayı
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Antonio cassano 23/03/2010 - 19:57
sahiden korkmaya basladim Allah gostermesin boyle birsey bizlerin basinda var oldugunu yoksa isimiz gercekten zor,simdi durumlarimiz iyi olsa gidip check up yaptiracaz ama gel gorki dunyanin haline bak daha karnimizi bile doyuramiyoruz check up'i nasil yapalimki,yuce Allah hepimizin yardimcisi olsun
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
cengiz aydemir
caner orhan
Savas Avcu
YILDIZ SANLI
Cüneyd Barbaros
Hikmet DOĞAN
Eylem Bedir
murat yalçındağ
Mustafa Çelebi
Deniz Doğanavşargil
caner isaoğlu
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 14     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH