Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 21:25

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

İlk gece korkusu nasıl yenilir?

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 10 Aralık 2009
Evlilikte ilk gece korkusunun giderilmesi için genç beyinlerin eğitimle masalsı yanlış bilgilerden arındırılması gerekiyor.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Sargın,
yaptığı yazılı açıklamada, çocukluğundan itibaren karşı cins ile arkadaşlığı kısıtlı ve cinsel konularda kulaktan dolma, çoğunlukla yanlış bilgilerle büyümüş gençlerde, evliliklerinin ilk gecesi ilişkiyi gerçekleştirememeye bağlı sorunlar oluştuğunu belirtti.
          
Daha çok kırsal bölgelerde görülmekle birlikte ruhsal yapısı heyecanlı, içe dönük, şehirde yaşayan kişilerde de problem oluştuğuna işaret eden Sargın, şu bilgileri verdi:

“Erkeğin, sınırlı bir sürede kendini ispat etme zorunluluğu, her an hazır vaziyette olmasının beklentisi, sırtına vurularak gerdek odasına gönderilmesi, ertesi gün çarşaf gösterip gösteremeyeceğinin verdiği sıkıntı, çoğunlukla hiç tanımamış olduğu bir kişiye mahcup olma korkusu, zihninin kaygılı olmasına, dolayısı ile cinsel uyarıları iyi algılayamamasına yol açar. Bu durum cinsel performansı derinden etkiler.”

Genç kızda ise ilişkinin kanlı ve acılı olacağı korkusunun anlatıldığını ifade eden Prof. Dr. Sargın, şöyle devam etti:
“Cinsel bilgiden yoksun olan eşler, yaşayacakları sıkıntılara erken dönemde çare arayabildikleri takdirde, ürolog, jinekolog ve psikiyatristler tarafından sorunun giderilmesi daha kolay olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için eğitimle genç beyinlerin masalsı yanlış bilgilerden arındırılması gerekmektedir.”
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
duygu pehlivan 10/12/2009 - 12:55
artık il gece korkusu mu kaldı yaaa evlenmeden kendi istekleriyle birlikte oluyor artık kızlar evlililik ilk gece korkusu falan kalmadı eskidenmiş onlar.
Çok İyi %18 İyi %21 Normal %18 Kötü %22 Beğenmedim %18
lars grünwald 10/12/2009 - 10:27
Ilk geceden sonra bende carsaf göstermistim.Simdi düsünüyorum da,ailemi ne ilgilendirirdiki.Önemli olan sonucla benim mutlu olmamdi.Yeni cift ailelerinin, damat veya gelin adayindan,carsaf-gösterilmesi isteginde bulunulmasini cok kaba vede ayip buluyorum.Insanlar cok merakli böyle seylere.
Çok İyi %34 İyi %17 Normal %15 Kötü %15 Beğenmedim %17
zekeriya haas 10/12/2009 - 9:38
bu konuyu birde ulemalara sorsak!?
Çok İyi %23 İyi %17 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %21
Bu haberin diğer yorumcuları
GROGGY KNOCKOUT
Osman Avunduk
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH