Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
14 Ekim 2015 Çarşamba 00:21

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

En güzel gözler kimde

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
Emre BAYLAN/DHA 13 Kasım 2009
Dünyanın en güzel gözlü insanlarının kuzey ırkına mensup olduğu belirtildi.


Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'ne bağlı Beldibi turizm bölgesinde devam eden 43'üncü Ulusal Oftalmoloji Kongresi'ne katılan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Osman Arslan, insanın 5 duyusu arasında dış ortamla ilişkisini en aktif şekilde kuran organın göz olduğunu kaydetti.

Sağlıklı gören her gözün güzel olduğunu belirten Prof.Dr. Osman Arslan, “Ama kesinlikle eşek gözü, domuz gözü, ceylan gözü güzeldir. Doğuştan sürmeli yaratılmışlardır” dedi.

Kuzeyde gözler açık

İnsan gözünün oluşumunda çevre şartları ve güneş ışığının etkili olduğunu kaydeden Prof.Dr. Arslan, “Genellikle kuzey ırkında güneş fazla olmadığı için gözler açıktır. Kısık değildir, korunmamıştır" diyor.

Çekik gözlerin sırrı

Prof.Dr. Arslan, "Afrika, Japonya, Çin ve Eskimolar'da güneş, rüzgar ve soğuk hava nedeniyle gözler sert hava koşullarında korunmak için çukura kaçar. Kaşlar öne çıkar, gözler küçültülür, kapaklar gözü daha çok örter” diye konuştu.

Ilıman iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde gözlerin daha çok öne çıktığını belirten Prof.Dr. Arslan, ”İsveç, Almanya, güneşin etkisini azaltmaya başladığı Norveç gibi ülkelerde gözler açıktır, mavi ve yeşil renk oranı daha çoktur. Buralarda gözler daha öne çıkar. Daha güzel gözlü olarak düşünülürler” dedi.


  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Congulus Coni 13/11/2009 - 11:32
Bu prof Beldibinden konusurken herhalde kendi özel seçimlerini anlatmistir! Yoksa neden sürekli Güneyli Güzeller o bahsettigi ülkelerde güzellik kraliçesi seçilsin? Kuzeyliler zeytin veya ela gözlüler daha suh ve etkileyici bakiyor derken bu prof mavi ve gri gözlere takmis! :)
Çok İyi %39 İyi %14 Normal %12 Kötü %12 Beğenmedim %21
Alaettin Zırhlı 13/11/2009 - 11:13
Ben bir tek şeye kesinlikle karşıyım:Gözün güzelliğinin irisin rengiyle kesinlikle alâkası yoktur! Yeşil gözlü dünya güzeli olabileceği gibi,zeytin gözlü dünya güzeli de olabilir!
Çok İyi %50 İyi %12 Normal %9 Kötü %10 Beğenmedim %16
müge sivas 13/11/2009 - 10:56
en güzel gözler bizde.kurşun gibiler vallahi:)))))))
Çok İyi %55 İyi %8 Normal %8 Kötü %10 Beğenmedim %17
Bu haberin diğer yorumcuları
Hasan Bolat
muhsin köseoglu
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet
Reklam için
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH