Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 03:15

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Her sabah bir avuç yerfıstığı

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
İbrahim EMÜL/DHA 5 Ekim 2009
Yer fıstığı cinsel gücü artırıcı özelliği yanında insan sağlığına yararlarıyla da dikkat çekiyor.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Osmaniye'ye Vali olarak atanan Celalettin Cerrah’ın konuğu olan Türkiye Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 80 plakalı ilin simgesi olan yerfıstığı tüketimini arttırmak için kampanya başlattı. Vali Cerrah’ın ikram ettiği kavrulmuş, soslu ve haşlanmış yerfıstıklarından yiyen Ulusoy, yerfıstığının lezzeti kadar, cinsel gücü arttırıcı özelliği başta olmak üzere insan sağlığına yararlarını öğrenince, “Herkes her sabah bir avuç yer fıstığı yesin” dedi.

Ulusoy, “Osmaniye yerfıstığından bol miktarda sipariş verdim. Her gittiğim yerde Osmaniye’nin yerfıstığının tadından, lezzetinden ve faydalarından bahsediyorum. Herkese ‘her sabah bir avuç yerfıstığı yiyin’ diyorum. Önceleri fındığı tavsiye ediyordum, şimdi buna yerfıstığını da ekledim” dedi.

Üretimin yarısı Osmaniye'den

Türkiye’de yıllık üretilen yaklaşık 85 bin ton yerfıstığının yüzde 50’sini Osmaniye karşılıyor. Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin olan yerfıstığında B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunuyor. Yer fıstığı, vücuda kuvvet verirken, kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Cinsel gücü artırıyor. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu gideriyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor, kalp sağlığına iyi geliyor. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan yer fıstığı, başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyor. Bağışıklık sistemini de destekleyen yer fıstığı, kandaki şeker oranını ayarladığı için diyabet hastalarına öneriliyor. Yer fıstığının yağı kabızlığa iyi geliyor. Gastriz ve mide yanması ve ekşimesine de iyi geliyor.

 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH