Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 20:25

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Sağlık Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Hava yastıklarının içindeki tehlike

A.A 1 Haziran 2009
Araçlardaki hava yastıklarının kaza anında açılmasıyla ortaya çıkan pudra şeklindeki “sodyum hidroksit” adlı maddenin ciltte ve gözlerde tahrişe neden olabildiği, bu konuda özellikle tamircilerin duyarlı davranmaları gerektiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi bünyesindeki “Uludağ Zehir Danışma Merkezi”nin sorumlusu Prof. Dr. Gürayten Özyurt yaptığı açıklamada, araçlardaki hava yastıklarının bazı durumlarda zararlı olabileceğini söyledi.

Hava yastıklarının çalışmasını sağlayan düzeneğin içinde “sodyum asit” denilen bir madde bulunduğunu ve bu maddenin kaza anında reaksiyona girerek “sodyum hidroksit”e dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Özyurt, “Sodyum hidroksit, beyaz toz halinde hava yastığının açılmasıyla birlikte yolcu bölümüne dağılıyor. Literatürde, bu maddenin neden olduğu etkilerle ilgili bilgiler var. Bu madde, deride ve gözde kızarıklıklara, yanıklara neden olabiliyor” dedi.

Prof. Dr. Özyurt, araç tamiriyle uğraşanların bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu madde, göze, deriye bazen de kulağa bazı önemli zararlar verebiliyor. Kaza anında hava yastıkları tabii ki hayat kurtarıyor. Çok önemliler. Ama içindeki bu maddenin de bazı yan etkilerinin olabileceği düşünülmeli, ona göre hareket edilmelidir. Özellikle otomobil tamircileri bu konuda duyarlı olmalı. Çünkü tamir sırasında bu maddeyle temas halinde olabiliyorlar.”

                

  Yorum Sayısı 3 / 51     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Barış Purut 01/06/2009 - 16:15
Kazada canımı kurtardıktan sonra isterse kolumu kırsın. Kim takar kızarıklığı - yanığı? Havayastıklarıyla ilgili sadece iki gerçek tehlike var : Biri emniyet kemerini takmamak, ikincisi çocuğu ön koltuğa veya kucağa havayastığına bakacak şekilde oturtmak.
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %18 Kötü %19 Beğenmedim %22
semih askar 01/06/2009 - 16:14
BİLHASSA KÜÇÜK ÇOCUKLARIN ÖN KOLTUKTA OTURMALARI HALİNDE HAVA YASTIĞI AÇILDIĞINDA ÇOCUĞUN BOĞULMASINA, YARALNMASINA SEBEP OLUYOR ÇOCUKLAR ARKA KOLTUKTA OLMALI BAZI BABALAR ÇOCUKLARINI KUCAĞINA ALIP BERAABER ARABA KULLANIYORLAR ÇARPIŞMA ANINDA ÇOCUK BABASI İLE DİREKSİYON ARASINDA SIKIŞIP ÖLÜR DİKKAT
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %21
Dogrucu Dogru 01/06/2009 - 15:54
Varsin yuzum Tahris oluversin! Kafatasim on cam'a yada direksiyona carpip beynim yada yuzum parcalanicagina! Kim bulmussa airbag'i Allah ondan razi olsun.
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %24
Bu haberin diğer yorumcuları
demok rasi
Şinasi Akay
enzo middle
SADRİ GÜRLÜER
Engin Er
İzzet Büyükkürkcü
Erhan DOĞUDAN
Bülent ERDİ
mu to
24 CEYHUN
korhan yüce
Bahar ÖNDEŞ
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 51     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet
Reklam için
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH