Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yaşar Üniversitesi Köln’de tanıtıldı

  Hakan AYTAŞ / KÖLN
  08.05.2017 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Köln’de hafta sonu düzenlenen toplantılarda, Yaşar Üniversitesi’nin sunduğu eğitim imkanları anlatıldı. Yaşar Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Dinçer, “Almanya’da üniversite çağına gelmiş gençler arasında çok revaçta olan bazı bilim alanları Yaşar Üniversitesi’nde oldukça güçlü” dedi.

  KÖLN’deki ilk toplantı Hyatt Regency Hotel’de yapıldı. Burada katılımcılara Yaşar Üniversitesi’ndeki eğitim imkanları anlatıldı. Üniversiteden gelen heyet ayrıca Trucas’ın Pullman Otel’de düzenlediği IX. Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı’na katıldı. Fuarda Yaşar Üniversitesi’nin bilgilendirme masasını ziyaret eden öğrenciler, üniversite hakkında bilgi edinme şansı yakaladı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, Türkiye kökenli öğrencilerin neden Yaşar Üniversitesi’ni tercih etmeleri gerektiğini, şu sözlerle anlattı:

  “İzmir’de bulunan bir üniversiteyiz. İzmir liberal düşüncenin merkezi sayılıyor Türkiye’de üniversite liberal bir eğitim demek. O yüzden lokasyon olarak İzmir’de olması bir ayrıcalık yaratıyor. Bunun dışında Almanya’da özellikle üniversite çağına gelmiş gençler arasında çok revaçta olan bazı bilim alanları Yaşar Üniversitesi’nde oldukça güçlü. Örneğin hukuk, mimarlık, mühendislik, işletme, lojistik, sanat tasarım gibi çok farklı alanlarda güçlü eğitim kadromuz var. Bu nedenle Yaşar Üniversitesi İzmir’deki üniversiteler arasında da farklı bir konumda.”

  EĞİTİM DİLİ İNGİLİZCE

  “Yaşar Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir. Bu büyük bir avantaj. Hukuk Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu dışındaki tüm programlarımızın eğitim dili İngilizce. Çünkü İngilizce bir bilim dili. Bilimsel yayınların yüzde 85’inden fazlası İngilizce yapılıyor. Bilgiye ulaşabilmek için İngilizce’yi bilmek çok önemli.”

  SINAVSIZ OKUYUN

  “Türkiye dışında liseyi bitiren öğrenciler için büyük bir avantaj var. Yurtdışında mezun olmuş kişilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurmaları için bitirme puanları, Almanya’da abitur puanları yeterli ve sınav yapmadan üniversitemize alabiliyoruz. Almanya’da ikinci, üçüncü nesil Türk olan öğrenciler, bizim programlarımıza lise bitirme başarı puanlarına göre kayıt olabilir.”

  BİR YILLIK EĞİTİM 10.500 DOLAR

  REKTÖR Dinçer, üniversitelerinde bir yıllık eğitim bedelinin 10 bin 500 ABD doları olduğunu ancak öğrencilerin lise bitirme puanı veya Almanya’daki abitur puanına göre burs alabileceklerini söyledi. Dinçer, Yaşar Üniversitesi’nin 400 yataklı, üç öğün yemek verilen, modern bir öğrenci yurduna sahip olduğunu, bunun yıllık yurt ücretinin de 3 bin ABD doları olduğunu bildirdi.

  Etiketler: Köln
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı