Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yaşar Okuyan’ın hakkını halk verdi

UÇAĞIN hemen kapısında üç kişi var. Birinin elinde bir buket çiçek.

Miting için Yalova’ya gelen Başbakan Erdoğan’ı uçağın kapısında Yalova Valisi, Yalova Belediye Başkanı ve Yalova bağımsız milletvekili adayı Yaşar Okuyan karşılıyor.

Uçaktan inen Erdoğan’a Yaşar Okuyan bir buket çiçek vererek, ona “hoş geldiniz” derken, Erdoğan şaşırıyor:

“Ooo, merhaba”.

Okuyan:

“Allah kolaylık versin”.

Erdoğan teşekkür ediyor ve miting otobüsüne ilerliyor.

Erdoğan’ın otobüsü miting alanına ilerlerken, Okuyan’ın seçim otobüsü yayına başlıyor. Her yerden duyulacak biçimde:

“Bağımsız milletvekili adayımız Yaşar Okuyan şehrimize gelen Sayın Başbakan Erdoğan’a hoş geldiniz der, mitinginin başarılı geçmesini diler”.

Çiçek, başarı dilekleri? Seçim meydanlarında, hele de bu seçimde pek görülmeyen nezaket sahneleri.

ALANDA KIRGINLIK

Benzer anonslar Yalova’da bir gün önce de duyuluyor.

Erdoğan’dan bir gün önce Yalova’ya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Yaşar Okuyan kendi seçim otobüsünden aynı şans dileklerini Kılıçdaroğlu için de seslendiriyor. Böylece iki partiye de eşit mesafede durduğunu göstererek, gerçekten bağımsız aday olduğunu ilan ediyor.

Erdoğan’ın mitingi kalabalık. Galiba, İstanbul’dan gelenlerin çoğunluğu oluşturduğu bir kalabalık. Konuşması sırasında 1999 Yalova depremini hatırlatıyor:
“17 Ağustos depreminde sizi yalnız bıraktılar”.

Deprem sırasında Yaşar Okuyan hükümet üyesi, bakan. Yalnız bırakmakla suçlanan bir anlamda, biraz önce kendisini çiçekle karşılayan Okuyan. Ne söylenebilir.

Bu sözü duyan belli bir kitle Okuyan’ın Erdoğan’a verdiği çiçeğin hakkını veriyor. Erdoğan’a kırgınlığını belirtmek üzere, miting alanından ayrılıyor.

YALOVA VE TUNCELİ

Yalova’nın kaderi bu seçimde, bir ankete göre, Tunceli ile ortak. Ayrıntılarını aşağıda göreceğiniz o ankete göre, AKP iki ilde milletvekili çıkartamıyor, Yalova
ve Tunceli’de.

Aynı anket Tunceli’de CHP’yi 2-0 gösteriyor.

Yalova’da ise, bir CHP ve bir bağımsız, Yaşar Okuyan’ın kazanacağını tahmin ediyor.

Her ilin kendi içinde pek çok insani olay yaşanıyor. Bunların çoğu medyaya yansımıyor.

İşte, Yalova’dan birkaç sahne.

En aykırı anket

YAYINLANMIŞ, yayınlanmamış, bugüne kadar yaklaşık on seçim anketi biliyorum. Ama, şu anda önümde duran anket kadar aykırı ve diğerlerinden çok farklı anketi ilk kez görüyorum.

Geçmişte bazı anketler seçim sonuçlarını yüzde yüze yakın doğrulukla tahmin ediyor, bazıları sonuçlara teğet bile geçmiyor. Yine de, anketleri herkes merakla izliyor.

Elimdeki son anket 81 ilde, 698 ilçede, 308 belde ve köyde 41 bin kişi ile yapılmış. 27 Nisan ile 12 Mayıs arasında gerçekleşen bu ankete göre:

AKP yüzde 40.9, CHP yüzde 27.6, MHP yüzde 15.2.

Bu oranlardan daha ilginç olanı, partilerin çıkartacağı milletvekili sayısı. AKP 248, CHP 163, MHP 98, BDP’nin bağımsızları 34, ayrıca yedi bağımsız milletvekili.

Şu ana kadar ortaya çıkan anketler arasında, en aykırı görüneni bu anket. Gerek oran, gerekse milletvekili sayısı açısından müthiş sürpriz.

En aykırı duran, AKP’nin milletvekili sayısının çok düşük, MHP’nin de çok yüksek çıkması.

Ama, sonuçta bu da anketlerden biri.

Şimdi yargıçlar ne karar verecek

Herkes Silivri’de Ergenekon adında bir örgütle bağlantılı darbe teşebbüsünde bulunacağı iddia edilen insanların yattığını sanıyor.

Oysa, Başbakan Erdoğan tören için geldiğinde, Korgeneral Engin Alan’ın ayağa kalkmayarak, kendisine saygısızlık yaptığını ve Silivri’ye gönderildiğini söylüyor. Lafı hiç evirip çevirmeden.

Bu durumda Engin Alan’ın avukatı haklı olarak:

“Bu sözden çıkan sonuç Balyoz davasından değil, ayağa kalkmaması neticesinde içeri atıldığıdır. Demek ki, boşu boşuna yargılanıyormuş”.

Erdoğan’ın bu sözünden sonra yargıçların kararını herkes merak ediyor.

Gazze’ye ikinci gemi

İLK yardım gemisinin başına gelenler malum. Dokuz kişi hayatını kaybediyor. Ayrıca, uluslararası alanda ortaya çıkan tepki, Türk-İsrail ilişkilerinde sonu gelmeyen gerginlikler, hepsi belleklerde.

Şimdi Gazze’ye ikinci yardım gemisi yolda. Gemi şimdilik sessiz sedasız yol alıyor. Demir alması da, aslında pek öyle gürültü kopartmıyor.

İlk olaydan ders alınır mı, yoksa özellikle hır çıkması için mi gidiyor o gemi?

Tam seçim öncesinde, gündem değiştirecek yeni bir kahramanlık provası için bulunmaz fırsat.

X