ANKARA HABERLERİ

Yaşar meydan okudu: Orası er ya da geç meydan olacak

Deniz GÜREL
24.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

‘Çayyolu’na meydan mı yapılacak lunapark mı yapılacak?’ tartışmasının odağındaki isim Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Üzülerek altını çizmek isterim ki buradaki mesele yetki meselesi değil, demokrasinin atar damarları olan meydanlara karşı bir tavırdır” dedi.

Deniz GÜREL

BAŞKENT’in gündemine oturan “Çayyolu’na meydan mı yapılacak, lunapark mı olacak” tartışması sürerken Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar net konuştu:

Söz verdiğim meydanı Yenimahalle’ye kazandıracağım. Bunun adı meydan olmuş, park olmuş, alan olmuş önemli değil. Mühim olan insanların kaynaşabildiği, omuz omuza şarkılar söyleyebildiği, gerektiğinde her türlü demokratik haklarını kullanabildiği mekanlarda kentin ve kentlinin buluşabilmesidir.”

Demokrasilerin olmazsa olmazı meydan kültürünü Yenimahalle’de yaşatmaya çalışırken, hiç istemediği bir tartışmanın içine sürüklendiğini ifade eden Yaşar şunları söyledi:

Meydan yapalım istedik

“Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olduğum dönemde, Yenimahalle’ye adaylığımı açıkladığım dönemde de defalarca dile getirmiştim. Bu kentin meydanlarının yok edilmesinin kanıma dokunduğunu, Türkiye’nin meydansız bir Başkenti olmasının kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etmiştim. 29 Mart’ta Yenimahalleli iradesini kullandı ve bizi yönetime getirdi. Yıllardır dile getirdiğimiz meydansız Ankara’ya bir meydan yapalım istedik. Bunun ilk adımını Batıkent ve Çayyolu’nda yapacağımızı açıkladık.
Çayyolu toplu konut planında 1986 yılından bu yana planda meydan olarak görünen alanda olan projeyi yapmak istediğimizi açıkladık. Aylar sonra tam inşaata başlayacakken Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alelacele, planda 20 yıldır meydan olarak görünen ancak yapılmayan alanın lunapark yapılması kararını geçirdi. Yapılan betonlar kırıldı. Gece baskınıyla işçiler karşı karşıya geldi. O gece biz ekiplerimizi geri çekmeseydik muhtemel bir tatsızlık yaşanacaktı. Bu kesinlikle bir geri adım değildir, vatandaşın hakkını sonuna kadar hukuki olarak arayacağız.

Karşı tavır

Planlanan meydanın birgün mutlaka yapılacağını söyleyen Yaşar şunları söyledi:
“Belki bizim istediğimiz kadar hızlı olmayacak ama planda meydan olarak görünen o alan bir gün mutlaka halkın istediği şekilde yani meydan olarak kullanıma açılacak. Bizim tavrımız halkın tavrıdır. Bıraksın Büyükşehir biz yapalım derdinde değiliz. Melih Bey de yapsa beraber de yapsak, biz de yapsak burada bir ihtiyacı karşılamaktır önemli olan. 3194 sayılı imar kanunun 18. maddesinde meydanların başka amaçla kullanılmayacağı açıktır.

Ancak üzülerek altını çizmek isterim ki buradaki mesele yetki meselesi değil, demokrasinin atar damarları olan meydanlara karşı bir tavırdır. Biz Büyükşehir’in meydan anlayışını 16 yıldır biliyoruz. Yıldırım Beyazıt’ta, Opera’da, Ulus’ta, Kızılay’da meydana bakış açısını göstermiştir bu yönetim. Bugün de Çayyolu Meydanı’na lunapark yapılmak istenmektedir. Meydanlardan korkmayın. Bırakın orası meydan olsun, bir araya gelebilsin, kentte yaşayanlar birbiriyle kucaklaşsın.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaşar meydan okudu: Orası er ya da geç meydan olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı