Yaşar Grubu’na bağlı Batı Sigorta, Güvence Hesabı’na devredildi

Hürriyet Haber
16.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.11.2009 - 22:21

Hazine, Batı Sigorta’yı Güvence Hesabı’na devretti. Böylece trafik sigortasından dolayı 5 milyon TL’ye yakın hasar alacağı olup da bugüne kadar hasarlarını alamayan sigortalılara ödemeler Güvence Hesabı’ndan yapılacak.

HAZİNE, aldığı kararla, Yaşar Grubu’na bağlı Batı Sigorta’yı, Güvence Hesabı’na devretti. Böylece Batı Sigorta’dan trafik sigortasından dolayı hasar alacağı olup da bugüne kadar bu hasarlarını alamayan sigortalılara, ödemeler Güvence Hesabı’ndan yapılacak. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, bu yılın haziran ayında Batı Sigorta’nın sigorta dallarındaki ruhsatlarının tamamını iptal etti. Böylece şirketin faaliyeti durduruldu. Ağustos ayında ise Yaşar Grubu; Batı Sigorta’yı, Yaşar Dış Ticarete devretme kararı aldı ve Hazine de bu kararı onayladı.

Bu yılın ağustos ayından itibaren Yaşar Dış Ticaret ile birleşen Batı Sigorta’nın geçmişten gelen sigortacılık sorumluluklarını, Yaşar Dış Ticaret üstlendi. Geçenlerde ise Hazine, sigortalıların mağdur olmaması adına, faaliyeti tamamen durdurulan Batı Sigorta’nın, zorunlu sigorta sözleşmelerinden doğan hasar ödemelerinin Güvence Hesabı tarafından karşılanmasına ve şirketin yükümlülüklerini üstlenen Yaşar Dış Ticaret’e, Hesap tarafından rücu edilmesine karar verdi.

Ayrıca Hazine, Güvence Hesabı kapsamına girmeyen sigorta sözleşmelerinden doğan hasarların ise yine Yaşar Dış Ticaret tarafından ödeneceğini açıkladı. Böylece, Batı Sigorta’nın zorunlu trafik sigortasından doğan hasar ödemelerini Güvence Hesabı üstlenirken, geri kalan sigorta branşlarındaki hasar ödemelerini ise Yaşar Dış Ticaret yapacak.

5 milyon TL hasar ödenecek

Batı Sigorta’nın bugün için ödemesi gereken toplam hasar rakamı ise, 5 milyon TL ve halen bu hasarlardan dolayı da mahkemelerde dava süreci devam ediyor. Sigorta sektörü temsilcileri, Batı Sigorta’nın trafik sigortasından doğan hasar ödeme sorumluluğunun Güvence Hesabı’na devredildiğini belirterek, hasarların ödeme önceliğinin Yaşar Dış Ticaret’te olduğunu, ödenmeme halinde Güvence Hesabı’nın devreye gireceğini söylüyorlar. Güvence Hesabı’nın ödediği hasarları, yine Yaşar Dış Ticaret’ten alacağını da vurgulayan yetkililer, şu açıklamayı yaptılar: “Batı Sigorta’nın tüm hasar dosyaları mahkemelik. Davalar sonuçlandıkça hasarlar ödenecek. Ancak Yaşar Dış Ticaret’in nakit sıkıntısı bulunduğu durumda, sigortalıların mağdur olmaması için hasar ödemesini Güvence Hesabı yapacak. Daha sonra ödediği bu paraları Yaşar Dış Ticaret’ten alacak. Yaşar Dış Ticaret ise, hasarları ödeyeceğini söylüyor.”

El konuldu, zora düştü

Yaşarbank’a el konulması ile birlikte bankanın iştiraki olan Batı Sigorta’nın da yüzde 49 hissesi TMSF’ye geçmişti. Aralarında Yaşarbank’ın da bulunduğu beş bankanın Sümerbank çatısı altında birleştirilmesi sonucu TMSF, Batı Sigorta’nın yüzde 49 hissesini satış çıkardı. İhalede en yüksek teklifi Yaşar Holding verdi ve şirketin yüzde 100 hissesine yeniden sahip olmuştu.

Güvence Hesabı’na bugüne kadar 6 şirket devroldu

2007 tarihinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulan Güvence Hesabı’na, 2001 yılından itibaren mali bünye zaafiyetine düşmüş veya iflas etmiş ya da Hazine tarafından el konulan şirketlerin ödemekle yükümlü oldukları hasarları ödeme yetkisi verildi. O tarihten itibaren de iflas eden Akdeniz Sigorta, Emek Sigorta, Universal Sigorta, Kapital Sigorta ve sigortacılık ruhsatları iptal edilen EGS Sigorta ile Bayındır Sigorta Güvence Hesabı’na devredildi. Bugüne kadar da gerek iflas eden, gerekse de Hazine tarafından ruhsatı iptal edilen şirketlerden hasar alacağı olan 52 bin 484 mağdur sigortalıya Güvence Hesabı’ndan toplam 58 milyon 275 bin TL ödeme yapıldı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı