Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yaşar Doğu'yu Samsun'da anıldı

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 51. yılında doğum yeri Samsun'un Kavak ilçesinde anıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yaşar Doğu Mahallesi'ndeki Yaşar Doğu Spor Salonu'nda düzenlenen anma töreninde ilk olarak saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Burada konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Yaşar Doğu'nun Türk sporunda yer edinen çok önemli isimlerin başında yer aldığını söyledi.

Genç nesillerin de onun mücadeledeki başarısı, azmi, çalışkanlığı ve ahlakını örnek almasını isteyen Vali Aksoy, şunları kaydetti:
“Yaşar Doğu gerçekten spor tarihinin efsane isimlerinden birisidir. Milli mayo ile mücadele ettiği 47 müsabakanın 46'sını kazanmış bir sporcudur. Yaşar Doğu, her sporcuya nasip olmayan başarılar elde etmiştir. Yaşar Doğu, sporcu kişiliğinin yanı sıra antrenörlük kişiliğiyle de önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Onun talebeleri de Türkiye ve dünyada önemli başarılara imza atmıştır. Türk sporunda çok önemli bir yer edinen Yaşar Doğu'nun mücadeledeki başarısı, azmi, çalışkanlığı ve ahlakı genç sporculara aktarılmalı, genç sporcuların Yaşar Doğu'yu örnek almaları sağlanmalıdır. Türk spor tarihine önemli katkılar sunan efsane ismi minnetle anıyoruz.”

Aksoy, Yaşar Doğu'nun Emirli Köyündeki evinin restorasyon çalışmalarıyla alakalı da “Yaşar Doğu'nun yaşadığı ve spora başladığı Emirli Köyündeki evin restore edilmesi için yürütülen çalışmalar sürüyor. Söz konusu evde hissesi bulunan 10 hissedardan dokuzu, hissesini İl Özel İdaresi'ne bağış yapmıştır. Geriye bir hisse kalmıştır. Kalan hissenin devri sonrasında gerekli çalışmalar kaldığı yerden devam edecektir” dedi.

Vali Aksoy, Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu'nun, törene gelirken küçük bir kaza geçirdiğini ve bu nedenle de törene katılamadığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Kavak Güreş Eğitim Merkezi, Tokat Güreş Eğitim Merkezi, Çarşamba Belediyesi Güreş Takımı ve Samsun Spor Lisesi'nden 44 güreşçinin katıldığı yıldızlar güreş müsabakaları gerçekleştirildi.
Müsabakalarda Kavak Güreş Eğitim Merkezi sporcuları birinci olurken, Tokat Güreş Eğitim Merkezi sporcuları ise ikinciliği elde etti. Dereceye girenler sporculara madalyaları takdim edildi.

Törene, Kavak Kaymakamı Kenan Eskin, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Cahit Nozoğlu, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İl Genel Meclisi başkan ve üyeleri ile diğer davetliler katıldı.

Yaşar Doğu kimdir?

Türk güreşinin efsane isimlerinden olan Yaşar Doğu, Ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenildi, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü ise tuşla kazandı.

1913 yılında Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, 1. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşındayken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı.

1936 yılında Ankara'da askerde iken, güreş kulübüne girdi ve minder güreşine başladı. 1939 yılında milli takıma alındı. Aynı yıl Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci oldu.

1946'da İsveç'in başkenti Stokholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kiloda 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yenerek 73 kilonun şampiyonu oldu.

1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.

1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa turnesine çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayıyla yenerek şampiyon oldu.

Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez dünya şampiyonasına katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu, kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ilk ve son dünya şampiyonluğunu kazandı.

Doğu, güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen, yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti.

Ünlü güreşçi, 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu vefat etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler